16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Fitorja e njëmbëdhjetë për Florian Markun. Këtë herë në raundin e katërt

Florian Marku ka treguar zemër të madhe në Newcastle, duke e deklasuar britanikun Chris Jenkins.

Marku ka qenë i papërmbajtshëm, saqë në rundin e katërt e detyroi gjyqtarin që ta ndërprenë meçin.

Ky është momenti i knock-out nga Florian Marku ndaj Chris Jenkins për ta mbrojtur titullin IBF International në kategorinë velter. Festë e madhe shqiptare në Newcastle.

Festë e madhe e shqiptarëve në Newcastle.

Florian Marku, trimi shqiptar ka mbrojtur titullin IBF International në kategorinë e peshave të lehta.

Marku spektakolar, gjyqtari ndërprenë meçin, britaniku i dërrmuar.

Marku i papërmbajtshëm, e demolon kundërshtarin Chris Jenkins me disa goditje të njëpasnjëshme, përfundon meçi me “knockout”.

Katër runde i mjaftuan për të kryer punë! Marku si asnjëherë më parë në formën më të lartë,

këtë e dëshmoi sonte në Newcastle, ku ishin të pranishëm mbi 3500 shikues.

Shumë shqiptarë me flamuj kombëtarë, festuan këtë triumf spektakolar.

Një triumf që do të mbahet, vetëm për katër runde.

Në palestër u dëgjuan brohoritjet Marku, Marku, Marku, kjo i dha edhe më shumë energji trimit shqiptar, për të bërë më të mirën. “Më sillni Amir Khanin pas këtij, do ta thyej”, ka thënë Marku

Rundi i katërt, Britaniku nuk i rezistoi shqiptarit me zemër të madhe, mori goditje të fuqishme.

Marku pak lëndoi vetullën në rundin e tretë. Ai po tregon boks të nivelit të mirë, duke e sfiduar fuqishëm rivalin, Jenkins.

Rundi i tretë më i mirë në krahasim me dy paraprak, pati disa goditje të mira qoftë të njërës palë apo boksierit tjetër. Luftë e madhe në ring.

Rundi i dytë, Marku po tregon luftë të mirë ndaj britanikut mjaft të papërshtashëm.

Rundi i parë mjaft i mirë, por si shqiptari si britaniku, boksuan me kujdes të shtuar.

Marku del në ring, tifozët broharasin marku, Marku.

Florian Marku gati të ngjitet në ringun e “Utilita Arena” të Newcastle në prani të rreth 3500 shikuesve,

Boksieri shqiptar, Florian Marku, si asnjëherë më parë është i mobilizuar për fitore.

Trimi shqiptar do të luftojë për mbrojtjen e titullit IBF International në kategorinë e peshave të lehta.

Ai është i përgatitur në çdo aspekt dhe në asnjë formë nuk i frikësohet kundërshtarit, boksierit britanik, Chris Jenkins.

Në Newcastle të Anglisë, atmosferë drithëruese, të gjithë në pritje të meçit të madh.

Marku ka 10 fitore e 1 barazim, ndërsa Jenkins ka 23 fitore, 4 humbje dhe 3 barazime në 30 meçe të deritanishme.

Boksierët pritet të dalin në ring pas orës 22:30.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...