3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Fitore Keller: Shqiptaret nuk e sollën virusin nga Kosova në Zvicër

Shqiptarët nga Kosova në fokus të mediave ne Zvicer

“Alba Festival”, që njihet si “festivali më i madh shqiptar në Evropë”, i cili pritej të mbahej në shtator në Zvicër, është anuluar për shkak të situatës me COVID-19. Sipas autoriteteve zvicerane, ky festival do të ishte barrë shtesë për spitalet dhe “synon kryesisht një komunitet të prekur rëndë nga COVID-19”, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta “SonntagsZeitung” ka shkruar se
spitalet në Zvicër janë të mbushura plotë, një pjesë të fajit autoritetet atje ia kanë lënë shqiptarët nga Kosova të cilët ishin në vendlindje për pushime. Numri i rasteve të infeksionit ka “shpërthyer” gjatë verës dhe se të kthyerit “e kanë bartur COVID-19 në shtëpitë e tyre”.

Shumica e mërgimtarëve që ishin në Kosovë nuk ishin të vaksinuar. E për këtë çështje, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka fajësuar pjesërisht autoritetet zvicerane.

E pakënaqur për mosvaksinimin e diasporës është shprehur Fitore Keller, eksperte e burimeve njerëzore, e cila jeton në Cyrih.

“Nga njëra anë, ndikon tek unë që komuniteti shqiptar është vënë në fokus të mediave dhe në fund të fundit shoqërisë. Nga ana tjetër, jam i zemëruar me diasporën, sepse ata vepruan pa kokë dhe shumë egoistë. Si në Kosovë ashtu edhe në Zvicër, numri i rasteve para pushimeve verore ishte i ulët. Pastaj ata shpërthyen”.

Çertifikatat e rreme janë në dispozicion në Kosovë dhe vende të tjera për më pak se 50 euro. Ndërsa shumica iu përmbajt rregullave, disa festuan dasma dhe ahengje dhe pranuan një valë tjetër pandemie dhe pasojat. Ndërsa zviceranët tanë shqiptarët nga Kosova kanë ardhur Rega për t’u trajtuar nga mjekë dhe infermierë të lodhur në spitalet tona me 5 yje, shqiptarët e sëmurë janë plotësisht vetë. Kjo nuk është në rregull”, ka thënë ajo, shkruan NZZ.CH, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Keller ka theksuar se “shqiptarët nga Kosova nuk e sollën virusin në Zvicër”.

“Corona nuk ishte zhdukur kurrë, kemi të bëjmë me një pandemi globale. Në vend që të kërkojmë një dhi kurbani, ne duhet të përpiqemi t’i marrim njerëzit dhe t’i tërheqim së bashku”.

Më tej, ajo është shprehur se po përdor rrjetet sociale për të motivuar komunitetin shqiptar për t’u imunizuar.

“Këto kanale përdoren shumë intensivisht nga shqiptarët për shpërndarjen e informacionit. Unë nuk vërej se ka më shumë kundërshtarë kundër vaksinimit midis shqiptarëve sesa midis kombësive të tjera. Por unë shoh që ata janë më neglizhentë me masat dhe minimizojnë virusin”.

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...