7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Festa e 17-te interkulturore në Nyon qe bashkoi zviceranë, shqiptarë e komunitete tjera. Arberia Vranovci: Prezentim i shkëlqyeshëm i shqiptarëve!

Nyon, 2 korrik -Nën organizmin e shkolles së Nyon-it ne bashkepunim me komunen e ketij qeyteti gjate uikendit  te fundit u mbajt Festa e 17-te interkulutore (17-e Fete Interculutrelle  2022 de Nyon) ku per disa ore u prezentuan grupe e shoqeri muzikore te komuniteteve te qe ndryshme qe jetojne dhe veprojne kete qytet pitoresk buze liqenit Le Lac de Leman, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nyon ishte qyteti qe bashkoi nxenesit, kulturat, treditat dhe muziken e komuniteteve te ndryshme. Pos zviceranëve, ne kete evenement festiv e kulturor moren pjese edhe Shkolla Shqipe ne Nyon te cilet festuan dhe i kenduan bashakrisht me kenget e valle me të bukura per Kosoven dhe Shqiprine tonë !

Arberia Vranovci, mesuese edhe aktiviste e dalluar ne keto ane per gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka thënë se « Se në këtë festival të muzikes qe ketu njihet si një Feste nderkuluturore nxënesit tane shqiptare shkëlqyen me prezentimet e tyre para publikut zvicerane dhe te huaj.. »

Ashtu dhe vallezimet e bukura nga valltaret tanë siq eshte nxenesi i shkelqyr Leart Smajli bashke me vajzen bukuroshe Emma Bilalli! Kurse kenga e preferuar ishte nga zëri i bukur i vajzes Rajana Smajli ku bashke me te, bashkarisht te gjithë ja thane kenges « Xhamadani vija vija … »

Vallja dhe zeri i voglushes Aria Vranovci me kengen « Ty Kosove sa fort të dua!.. » mahniti pulbikun shqiptarë dhe zviceranë  duke lënë gojëhapur!

Nën pregaditjen e mrekullueshme të mesueses Arberia Vranovci e cila bashke me kolegen e saj kishin dhe nje pik vallezimi! Nuk thuhet kot «te jesh mësues duhet të jesh edhe aktore edhe valltare dhe mbi të gjitha të jesh i gjithanshme.. »

Ketu do vequar Amelia Rrahmani nje nxenese e dalluar, festes e dha freski zeri i saj i bukur dhe vëllazimi i saj i shkëlqyeshëm. Ketu nuk ben pa permendur edhe voglushen simpatike Aria Vranovci e cila kendonte me zemer kengen « Ty Kosove sa fort të dua!.. » kenga e së ciles u ndoq me duartrokitje te gjata frenetike e cila mahniti dhe la gojehapur publikun!

Si qdo here shoqata shqiptare ne Nyon me zt. Fadil Ademi si gjithnje ishin prezent me nje pregaditje të shkelqyer me gatimet, specialitet tona kombëtare…ku nje falenderim të veqant e meriton Kadri Mustafa per kontrbutin i cili gjithmon ka qene afer nxenëseve te shkolles shqipe!

« Ne edhe nje hère e deshmuan kulturen artin, gatimet..specialitet tona tradicionale! Festa organizohet qdo vite nga komuna jone, ku njëherit komuniteti shqiptar eshte i njohur ne shume fusha të ndryshme dhe kulturore!.. » ka thëne ne vazhdim Arbëria Vranovci e cila ndjehet krenare jo vetem me suskesin e nxënesve te saj ne shkolle, por edhe per prezentimin e tyre të shkelqyer ne koncerit gjate festes nderkulutore ne Nyon organizuar me rastin e fundvitit shkollor.

Aty, ne qender te qytetit u  shfaq veretë nje spektakel me shume emocione të bukura per vendin ku ne kemi shume malle dhe dashuri … të gjithë nxenesit me veshje kombetare te shoqeruar me dy flamuj shteteror, kombetar, te Sqhoerisë dhe te Kosovës ku krenaria per vendin e origjines shihej me shume mall ne syt e tyre! Ne u krenuam per sukseset e tyre dhe nuk dyshojme qe gjuha shqipe të jetë trashegohen ne shuume breza! Vertetë krenar me ju me shkollen ku ju e mesoni dhe e flisnin aq bukur gjuhen shqipe !

Gjithashtu aty verehet edhe puna e palodhshme e drejtorit të shkolles z. Kosove Avdiu i cili mundohej që me qdo kusht të ishte ne shërbim të shkolles…Puna e përkryer ihste pom ashut nje emrite  e prindërve te nxenesve tane qe duhet vlersuar dhe falenderuar qe kesaj feste iu shtuan bukurine me aktivtet e te cilet na dneruan neve si organizator, por edhe fëmijet e tyre, nxenesit tanë!

Ne si redaksi i urojmë nga zemra Rifadije Aliut shumë suksese ne te ardhmen! Nen tingujt e bukur të kenges shqipe ne u pershendetem nga kjo fest me shpresën e madhe që keta nxenes do jene gjithmonë krenaria dhe perspektiva e vendit ku jetojne dhe vendit të origjines se tyre! Me vargjet e bukura të shkolles shqipe ne ju urojmë Pushime te bukura ne vendlindje! «Shkolla shqipe, shkolle e dashur, vater e gezimi dhe hareje larg atdheut si na tubon, si ne shtepi te gjyshit!.. »

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...