15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Faton Peci: Shteti i Kosovës është rezultat i punës dhe kujdesit të mërgatës sonë, te cilët sot janë ambasador të kombit tonë në perendim

Ministri Faton Peci ne bisedë me gazetarin tone Nefail Maliqi

Prishtinë, 23 mars -Faton Peci është njëri ndër kandidatët më të votuar të ‘listës Vjosa’ brenda subjektit Vetëvendosje. Ai dje pas themelimit të Qeverise Kurti-2 është emëruar Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Prandaj kesaj rdha ne biseden per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ai ka preferuar te flas fillimisht vetëm per 14 shkurtin dhe rolin e diaspores shqiptare për kete ndryshim historik në Kosovë!

Se cafrë mendon për zgjedhjet e fundit ne Kosovë z.Faton Peci fillimish përgjigjet se « Me 14 shkurt te ketij viti ajo që populli pritit, ndodhi mrekullia per njerëzit qe ja duan te miren Kosovës, por ndodhi edhe « dridhja e tokes » per njerëzit e nëntokes qe fatkeqisht ishin infiltruar jo vetem në krye te partive, por edhe ne institucionet e larta te shtetit të Kosovës per njezet vite me radhë. Pra me 14 shkurt u ndeshkuan ata qe manipuluan dhe abuzuan me shtetin dhe me djersen e qytetareve per dy decenie rresht. Kete date, do thosha historike per Kosoven do ta shifja si një fillim të ri, një mentalitet dhe vetëdijësim të ri tek popullata jonë që është për t’u pershendetur. »

Peci: Me 14 shkurt 2021 jo vetëm se u ndëshkua politika e gabuar, por edhe u tha stop korrupcionit dhe strukturave kriminale qe demtuan imazhin dhe qytetaret e Kosovës për 20 vjet rresht!

Pyetjes vijuese per rolin e diaspore shqiptare ne historine e themelimit dhe zhvillimit te shtetit shqiptare-Kosovës, Faton Pecia eshte shprehur se « Roli i mërgatës shqiptare ka qene dhje mbetet thuajse krucial ne shume vendime para, gjate dhe pas luftes ne Kosovë, per te cilin kontrbut u deshmua edhe ne rezulatetet e zgjedhjeve te fundit me 14 shkurt. Une ketu kam nje shpjegim se mergata si kurrënjëhere më parë ishte aktive dhe u moblizua per t’u bërë ndryshimin në Kosovë dehj ashtu ndodhi. Une medoj se shteti i Kosovës eshte rezultat  dhe merite e punes dhe kujdesit te mergates, i sakrifices dhe kontributeve te tyre te jashtezkonshme. Te kujtojme se ne vitet 1990 mu kjo mërgate ishet ajo që e mbajti gjallë arsimin paralel, shtetin e Kosoves qe drejtohej nga presidenti yne historik Ibrahim Rugova perballe okupimit serbe. Veq kesaj, kontrebuteve financiare dhe pjesëmarja e tyre direkte ne frontet e luftës, e lanme sluksin standaridie lart ne zvcer, Hjemrna e gjetiu u rreshtuan ne radhe te UCK-së per liri dhe demokraci, per ta cliruar vedin nga okuipatori serb. Diaspora shqiptare ka kontributin p ashut edhe ne froma tjera, te organizuar mirë, kanë alamruar boten , komunitettin nderkombëtar permes nje ser tubimesh e damonstratave ne qendrat e vendosjes ne Gjenevë para OKB-së, ne Bruksel apo ne Amerike por edhe ju si gazetare, përfaqesues te mediave bëtë shume në sensibilizmin e ceshtjes sone kombëtare ne arenen ndërkombëtare.  »

« Sikur mergimtaret tjere edhe shqiptaret ne Zvicer i kane kontribuar shume vanacimit te proceseve demokratike, ndertimit dhe zhvillimit te Kosoves pas lufte te cilet do t’i quaja ambasador te Kosoves dne Zvicer dhe eprednim. Prandaj edhe autoritetet zvicerane sikur edhe shtypi i atjeshem nuk kane faj qe shqiptaret e  Kosoves i konsiderojne si Kantoni i 27-të për shkak numrit të madh te shqiptareve ne Zvicer si dhe per shkak asaj se sot ne Kosovë ke shume firma e kompani por edhe flamuj zviceran të cilet valojne paralel me ata të shtetit dhe te kombit tone ane e mabene rrugeve te Kosoves… » ka thënë në fund ministri Faton Peci.

Kush është Faton Peci, sot Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural

Peci, sipas biografisë së publikuar në faqen e LVV-së , mbështet politika që promovojnë një sistem të arsimit më cilësor dhe shëndetësi më efikase. Ai gjithashtu do të angazhohet që të mbrojë sovranitetin e vendit.

Faton Peci është lindur në qershor të vitit 1982, në Mitrovicë. Ka përfunduar studimet në Shkenca Politike dhe Filozofi në Fakultetin Filozofik, në Universitetin e Prishtinës, si dhe studimet e nivelit Master në Shkenca Politike.

Ai mbështet politika që promovojnë një sistem të arsimit më cilësor dhe shëndetësi më efikase. Ai gjithashtu do të angazhohet që të mbrojë sovranitetin e vendit. Fatoni është përfaqësues i Iniciativës së Vjosa Osmanit në listë.

Ai ka shërbyer si Shef i Stafit në Presidencë; Këshilltar politik i Kryetarës së Kuvendit; Këshilltar i zv/Kryeministrit si dhe Ministrit të Kultures, Rinisë dhe Sportit. Ai ishte gjithashtu konsulent i UNDP-së dhe CDF në projekte që ndërlidheshin me përkrahjen e institucioneve, si dhe konsulent i DFID në Ministrinë e Pushtetit Lokal. Ai ishte edhe anëtar i Asamblesë Komunale të Mitrovicës.

Faton Peci,  Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Qeverinë Kurti-2

news image

 

 

 

 

 

 

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...