0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Familja zvicerane dite e sa vie po zvogëlohet. Në vitin 2050, ajo do ketë vetëm një apo dy anetarë

Bernë, 26 maj -Zyra Federale e Statistikave ka botuar një dosje mbi zhvillimin historik të madhësisë së familjeve në Zvicër dhe përshkruan perspektivat e ardhshme për vitin 2050. Numri i familjeve të okupuara nga më shumë se tre persona do të vazhdojë të ulet, proporcionalisht. Në vitin 2050, fmilja zuvcerane do te redakotjhet dukshem,  do ketë vetëm një apo dy anetarë, shrkluan gazeta zvcerane ne ship Le canton27.ch duke ju referuar burimeve te Zyres Fdeerale për Statstika (OFS)

Trendi aktual do të vazhdojë: gjithnjë e më shumë zviceranë do të jetojnë në familje ku do të jenë vetëm ose në çifte. Kjo është gjetja e tërhequr nga Zyra Federale e Statistikave në një skedar të botuar të Martën. Vetëm rritja e popullsisë nuk mund ta shpjegojë atë. Përbërja e familjeve ka ndryshuar në njëqind vjet.

Familje më të vogla
Në vitin 1920, kategoria « 6 ose më shumë » ishte ende më e shumta në regjistrimin e përbërjes së familjeve. Që nga vitet 1960, numri i familjeve me një person ka shpërthyer. « Në gati një shekull, numri i këtyre familjeve është katërfishuar, ndërsa popullsia është pak më shumë se dyfishuar, » vë në dukje OFS për të mbështetur gjetjen.

Sipas OFS, tendenca do të vazhdojë (shih grafikun më poshtë). Dhe nuk mund të shpjegohet me një prirje të paparë të zviceranëve për beqari ose jetë pa fëmijë, jo; i përgjigjet gjetjeve të caktuara demografike. Së pari, gjatë disa viteve të ardhshme, shumë të rinj do të vazhdojnë të largohen nga shtëpitë e « bumërve » të tyre të prindërve, të cilat do t’i lënë në familje me dy persona, apo edhe vetëm nëse janë të ndarë ose nëse njëri nga prindërit është i ve apo i ve.

Gjithmonë vetëm
Për më tepër, « lindshmëria relativisht e ulët e vërejtur midis brezave të rinj do të rezultojë në një rritje të familjeve të vogla të përbëra nga të rinj të rritur », vëren OFS. Përqindja e familjeve me një person do të rritet nga 36% në 2020 në 38% në 2050. Pjesa e familjeve me dy persona do të stabilizohet rreth 33% dhe përqindja e familjeve me tre ose më shumë njerëz do të ulet nga 31% në 29% ”, Vlerëson instituti statistikor.

Por, nëse përqindja bie, numri absolut i familjeve me tre ose më shumë njerëz duhet të vazhdojë të rritet lehtë, veçanërisht përmes imigrimit të çifteve me fëmijë.

Vendbanime të dendura urbane
Dallimet rajonale shënohen gjithashtu nga OFS. Numri i familjeve pritet të rritet ndjeshëm në kantonet Vaud, Gjenevë, Cyrih, Aargau dhe Zug. Në të kundërt, ajo duhet të mbetet e qëndrueshme në ato të Neuchâtel, Basel-City, Glarus dhe Graubünden. Mund të ulet paksa në Ticino.

Sa i përket madhësisë mesatare të familjeve, ajo duhet të ulet logjikisht në kantonet ku aktualisht është më e larta, të tilla si Valais, Graubünden, Fribourg ose Jura. Në nivelin kombëtar, mesatarja duhet të bjerë nga 2.2 persona për familje në 2020 në 2.15 në 2050. Kantonet ku do të jetë më e ulta do të jenë Ticino (2.00) dhe Neuchâtel (2.03); ata ku do të jetë më i larti do të jenë Gjeneva (2.39) dhe Appenzell Innerrhoden (2.31).

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...