0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Familja e gazetes Blick.ch po zgjerohet. Nga kjo javë ka bërë një motër në Zvicren Romande. Blick ka edhe mbi 50 mije lexues albanofon

Gjenevë, 10 qershor –Gazeta prestigjioze zvicerane Blick e cila eshte mjaft e lexueshme edhe nga te huajt ne Zvicer, tash ka edhe mbi 50 mije lexues albanofon nga 300 mije sish sa jane aktualisht në Zvicer te vendosur kryesisht ne pjesen gjermanofone dhe frankofone, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke uruar koleget per daljen e gazetes se tyre edhe ne Zvicren Romande në gjuhën frënge.

Sot kush eshte i forte qendron në këmbë. Kjo u pa edhe gjate ketyre dy viteve te fundit, gjate kohes se pandemise jo vetem për nejrzit por edhe per bizneset dhe kompanit e ndryshme. Kjo vlene edhe per mediat jo vetem ne Zvicer, por edhe ne perigjithesi ne bote. Sikur ne disa vende evropiane edhe në Zvicer kriza mediatike eshte evidente qe shume gazeta dhe redaksi kane reduktuar numrin e gazetareve jo vetem për shkak pandemise, por edhe per shka krizave financirare pas zhvillimit te hovshem te informatikes, ndryshe kete shekull nuk do ta kishim quajtur Mileniumi i informatikës,

Michel Jeanneret: Zvicra që flet frëngjisht kishte nevojë për një Blick

Pra sot vetem te fuqishmit do jene te suksesshem dhe do të qendrojne. Keshtu ngjet edhe me gazeten prestigjioze BLICK.CH e cila jo vetem se po qe po qëndron, por edhe po zgjerohet. Një version frëngjisht-folës i Blick.ch eshte lançuar gjate kesja jave. Keshtu familja e gazetes prestigjioze BLICK po zgjerohet. Nga kjo jave gazeta ne fjalë ka bërë një moter ne Zvicren Romande.

Gazeta Blick e cila eshte mjaft e kerkuar dhe lexueshme edhe nga te huajt ne Zvicer, tash ka edhe mbi 50 mije lexues albanofon nga 300 mije sish sa jane aktulisht në Zvicer te vendosur kryesisht ne pjesen gjermanofone dhe frankofone. Lexuzeshmerine e gazetave zvicerane e ka bere edhe me shume nje fakt tjeter, se ne Zvicer aktualisht nuk del asnje gazete në gjuhen shqipe (qe dikur kishte 5 gazeta ne shqip te cilat botohenshin ne Gjermani ose disa qe vinin nga Kosova dhe Shqiperia)  shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Grupi mediatik gjermanfolës gjate kesaj jave ka nisur te publikoj ekuivalentin Blick.ch ned gjkuhe frengë me rreth njëzet gazetarë të kryesuar nga Michel Jeanneret, kryeredaktori aktual i L’Illustré.

Ky portal i ri në internet, i cili duhet të lëshohet përpara verës në Lozanë, dëshiron të bëhet « një zë i fortë në Zvicrën frëngjishtfolëse, veçanërisht midis audiencave të reja », njoftoi të hënën grupi Ringier, pronar i Blick.

Nga ana e tij, Michel Jeanneret vuri në dukje duke « menduar gjithmonë se Zvicra që flet frëngjisht kishte nevojë për një Blick, një medium që është shumë i pavarur dhe shumë i drejtpërdrejtë. » I pyetur nga Keystone-ATS, ai tha se ishte « i bindur që frëngjishtfolësit do të jenë kuriozë të zbulojnë një mënyrë tjetër, një gazetari e cila mbështetet në hetim dhe shpjegim ».

« Unë mendoj se në Zvicrën frëngjishtfolëse, ekziston një nevojë reale për të kuptuar çështjet shoqërore të cilat janë gjithnjë e më komplekse dhe kjo është diçka që Blick e bën shumë mirë, në fushat e politikës, ekonomisë dhe sportit. Do të bëjë gjithashtu shumë në fund të fundit, janë këto vlera që do të lejojnë që Blick, nëse jo për të bërë një ndryshim, të fillojë plotësisht në këtë garë « , ka pohuar kolegu Jeanneret per RTS

Publimin e gazetes BLICK.CH ne Zvicren Romande e kane pershëndtur edhe koleget nga gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch qe tubon disa gezetare ne nje redksi te vogël, gazete kjo e cila merren kryesisht per sukseset dhe (mos) integrimin e komunitetve nga ballkani qe jetojne dhe veprojne ne territorin hlevetik, ate albanofon si nje komunitet me i madhe ne Zvicer, por edhe ne lufte krimit të organizuar qe jane te pershire njerezit nga vendet e ballkanit në vendin tone në Zvicër.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...