0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

EXIT-Poll: VV e Albin Kurtit fiton 55 ulese ne parlamentin e ri te Kosovës

Kompania UBO Consulting ka publikuar ne RTV Dukagjin EXIT Poll-in e saj, të realizuar sot në teren, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sot ne Kosovë jane mbajtur me suksese zgjdhjet paralamentare dhe te pa shenuar pa asnje incident. Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka bërë të ditur se deri në ora 19:00 kanë votuar 46.76 % qytetarë.
Image

Të drejtë vote në këto zgjedhje të jashtëzakonshme patën 1 milion e 794 mijë e 862 votues, qytetarët votuan në 888 vendvotime.

VV i Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit fituan 55 ulese ne parlamentin e ri te Kosoves. Do perkujtuar se ky rezultat nuk eshte definitiv, për shkak se se vota e diaspores mungon. Kjo don te thote se VV e Kurit mund ta arrijne ne 60 e me shume ulese.

Përkunder sabotimeve te KQZ-së fituese e zgjedhjeve është Lëvizja Vetëvendosje te rpire nga binomi: Albin Kurit dhe Vjosa Osmani.  Në vendin e dytë është PDK-ja, ndërsa vendin e tretë është LDK-ja. Kjo fitore e thelle e VV se z.Kurti konsiderohet si ndeshkim te partive tjera qe deshtuan qe 20 vite ne shtendertimin e vendit qe vendi ballafqohej me kriza ekonomike dhe politike, nga stagnimi i proceseve demokratike, dialogut deri tek ngecja e integrimebe evropiane pastaj papunesi te madhe, eksodi si dhe korrupcion me i madh në Evropë.

Kosova ashut siq kerkoi per ndyrshim , me ekot vota duket se edhe ia arrit e beri ndryshimin duke larguar partite nga pushteti qe njihen tekorruptuara dhe të kriminalizuara.

VV: 55 deputet (Albin Kurti)

PDK: 20 deputet (Enver Hoxhaj (Thaci)

LDK: 17 deputet (Isa Mustafa, ex-komunsit yougoslav)

AAK: 8 deputet (Ramush Haradinaj-UCK)

Në votën e të anketuarve, ka ndikuar lufta kundër korrupsionit, sipas përgjigjjeve të tyre.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...