7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

EXIT-Poll: VV e Albin Kurtit fiton 55 ulese ne parlamentin e ri te Kosovës

Kompania UBO Consulting ka publikuar ne RTV Dukagjin EXIT Poll-in e saj, të realizuar sot në teren, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sot ne Kosovë jane mbajtur me suksese zgjdhjet paralamentare dhe te pa shenuar pa asnje incident. Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka bërë të ditur se deri në ora 19:00 kanë votuar 46.76 % qytetarë.
Image

Të drejtë vote në këto zgjedhje të jashtëzakonshme patën 1 milion e 794 mijë e 862 votues, qytetarët votuan në 888 vendvotime.

VV i Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit fituan 55 ulese ne parlamentin e ri te Kosoves. Do perkujtuar se ky rezultat nuk eshte definitiv, për shkak se se vota e diaspores mungon. Kjo don te thote se VV e Kurit mund ta arrijne ne 60 e me shume ulese.

Përkunder sabotimeve te KQZ-së fituese e zgjedhjeve është Lëvizja Vetëvendosje te rpire nga binomi: Albin Kurit dhe Vjosa Osmani.  Në vendin e dytë është PDK-ja, ndërsa vendin e tretë është LDK-ja. Kjo fitore e thelle e VV se z.Kurti konsiderohet si ndeshkim te partive tjera qe deshtuan qe 20 vite ne shtendertimin e vendit qe vendi ballafqohej me kriza ekonomike dhe politike, nga stagnimi i proceseve demokratike, dialogut deri tek ngecja e integrimebe evropiane pastaj papunesi te madhe, eksodi si dhe korrupcion me i madh në Evropë.

Kosova ashut siq kerkoi per ndyrshim , me ekot vota duket se edhe ia arrit e beri ndryshimin duke larguar partite nga pushteti qe njihen tekorruptuara dhe të kriminalizuara.

VV: 55 deputet (Albin Kurti)

PDK: 20 deputet (Enver Hoxhaj (Thaci)

LDK: 17 deputet (Isa Mustafa, ex-komunsit yougoslav)

AAK: 8 deputet (Ramush Haradinaj-UCK)

Në votën e të anketuarve, ka ndikuar lufta kundër korrupsionit, sipas përgjigjjeve të tyre.

Derniers articles

Lazim Destani nga EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa (828 m.)...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruzar nga amabsadori shqiptar  në Emirateve te Bashkuara Arabe, para Burj Khalisa ne Dubai (828m)...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...