24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

EUROPOL ket foto e shpall fotografi te Vitit!..

Giovanni D’ Amico from Italy for the diversity and inclusion category. This warm shot taken in Turin, Italy, shows how inclusion is taking the time to get to know each other
Bernë, maj –Aty ku ka racizem, aty kurre ska paqë as progres dhe ai vend kurre nuk shef dite te bardhë!: Pse ska paqe ne Izrael apo Palestinë, pse ska paqe as progres në Serbi, France, Kosovë apo Rusi…Ne Kosovë psh, sa xhamia e kisha u shkaterruan, pse ju pengon shamia e nënave te juaja apo motrave të nderit?! Ose, pse ka paqe në Zvicer, Amerikë dhe vende tjera ne BE..sepse aty s’ka racizem por ka tolerancë!.. e jo sikur në disa vende tjera evropiane me plote urrejtje, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Fotoja me gruan me shami dhe policen me kapelë: Kjo pamje e ngrohtë e realizuar në Torino, Itali, tregon se si përfshirja po kërkon kohë për tu njohur me njëri-tjetrin (This warm shot taken in Turin, Italy, shows how inclusion is taking the time to get to know each other),
David Mendiboure nga Franca për kategorinë që e bën Evropën më të sigurt. Ky qen nga Policia Kombëtare Franceze është trajnuar për të zbuluar lëndë plasëse. Ai është fotografuar këtu me mbajtësin e tij duke siguruar një sit (David Mendiboure from France for the category making Europe safer. This dog from the French National Police is trained to detect explosives. He is pictured here with his handler securing a site)
Faleminderit që morët pjesë në konkursin më të madh ndërkombëtar të fotove të zbatimit të ligjit! Shumë fotografë të talentuar morën pjesë në konkursin e 11-të vjetor të fotove Europol, duke ndarë vizionin e tyre të veçantë të zbatimit të ligjit në të gjithë botën.
Ne morëm shënime të ndryshme që paraqesin thelbin e punës sfiduese, por edhe ekzistuese të zbatimit të ligjit. Oficerët e policisë, ekipet e shpëtimit, doganat dhe rojet kufitare paraqitën momente të jetës së tyre të punës: nga momente të vështira, gjatë operacioneve policore dhe stërvitjeve, deri në momente prekëse gjatë punës së përditshme në komunitet. Imazhet tregojnë dy anët e medaljes: dramatike dhe kritike, si dhe njerëzore dhe të ngrohta.
Europol është i kënaqur të shpall fituesit e konkursit të fotove të zbatimit të ligjit (Europol is happy to Announce law Enfrocement Photos of the Year!)
Imazhet e marra do të publikohen në raportet dhe botimet kryesore të Europol-it, si dhe në internet për të ilustruar punën e palodhshme dhe të larmishme të zbatimit të ligjit. Përmes formatit të tij të fuqishëm dhe të thjeshtë, konkursi i fotove të Europol synon të rrisë ndërgjegjësimin për punën e kryer nga rrjeti i zbatimit të ligjit në të gjithë Evropën.
Europol është i kënaqur të shpall fituesit e konkursit të fotove të zbatimit të ligjit 2019:
Giovanni D ‘Amico nga Italia për kategorinë e larmisë dhe përfshirjes. Kjo pamje e ngrohtë e realizuar në Torino, Itali, tregon se si përfshirja po kërkon kohë për tu njohur me njëri-tjetrin.

Të tre fituesit fitojnë një udhëtim për dy në Hollandë, duke përfshirë një vizitë në Europol. Fotografitë e tyre do të shfaqen në kalendarin tonë 2020 dhe botime të tjera të Europol.

Nuk e arrita këtë vit? Do të ketë më shumë mundësi që ju të fitoni së shpejti pasi edicioni i vitit të ardhshëm do të jetë i hapur për aplikime nga maji deri në korrik 2020. Mos e humbni shansin për të marrë pjesë, mbani një sy në faqen tonë të internetit dhe mediat sociale!

Peter Monteny nga Hollanda për kategorinë që e bën Evropën më të sigurt. Në këtë fotografi, oficerët e policisë Hollandeze po mbajnë nën vëzhgim turmën në Stacionin Qendror të Utrechtit. Bërja e njerëzve, përfshirë fëmijët, të ndihen të sigurt. (Peter Monteny from the Netherlands for the category making Europe safer. In this picture, Dutch police officers are keeping an eye on the crowd at Utrecht Central Station. Making people, including children, feel safe.)

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...