15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Europol arreston serbin e lidhur me mafian italiane në Ishujt Kanarie me 700 kilogramë drogë

Bernë, 22 gusht -Europol ne bashkpeunim me policine sapsnjolel (Garda Civile) ka kapur një varkë me vela rreth 500 milje në veriperëndim të ishullit Gran Canaria me 700 kilogramë kokainë që një organizatë kriminale ndërkombëtare synonte ta dërgonte në arkipelag, një pikë e konsoliduar gjeostrategjike për trafikun detar të drogës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Eurpol-it

Garda Civile ka kapur një varkë me vela rreth 500 milje në veriperëndim të ishullit Gran Canaria me 700 kilogramë kokainë që një organizatë kriminale ndërkombëtare synonte ta dërgonte në arkipelag, një pikë e konsoliduar gjeostrategjike për trafikun detar të drogës.

Siç njofton Drejtoria e Përgjithshme e Gardës Civile, në operacion janë arrestuar katër persona: dy anëtarët e ekuipazhit të varkës, me kombësi italiane dhe me lidhje me mafien Ndrangheta në Kalabri dhe në Las Palmas de Gran Canaria a. Shtetas serb dhe një kroat, të lidhur me grupin paramilitar të Kartelit të Ballkanit Lindor.

Garda Civile ka kapur një varkë me vela rreth 500 milje në veriperëndim të ishullit Gran Canaria me 700 kilogramë kokainë që një organizatë kriminale ndërkombëtare synonte ta dërgonte në arkipelag, një pikë e konsoliduar gjeostrategjike për trafikun detar të drogës.

Siç njofton Drejtoria e Përgjithshme e Gardës Civile, në operacion janë arrestuar katër persona: dy anëtarët e ekuipazhit të varkës, me kombësi italiane dhe me lidhje me mafien Ndrangheta në Kalabri dhe në Las Palmas de Gran Canaria a. Shtetas serb dhe një kroat, të lidhur me grupin paramilitar të Kartelit të Ballkanit Lindor.)

Siç njofton Drejtoria e Përgjithshme e Gardës Civile, në operacion janë arrestuar katër persona: dy anëtarët e ekuipazhit të varkës, me kombësi italiane dhe me lidhje me mafien Ndrangheta në Kalabri dhe në Las Palmas de Gran Canaria a. Shtetas serb dhe një kroat, të lidhur me grupin paramilitar të Kartelit të Ballkanit Lindor.

Në një operacion të përbashkët të Europol-it dhe Gardës Civile Spanjolle u sekuestruan 700 kilogramë kokainë dhe u arrestuan një shtetas serb dhe nje kroat.

Me atë rast, një organizatë kriminale që kontrabandon sasi të mëdha kokaine nga Amerika e Jugut në BE përmes Ishujve Kanarie është shkatërruar, tha Europol në një deklaratë.

Agjencitë e zbatimit të ligjit nga Kroacia, Italia dhe Serbia morën pjesë në këtë operacion ndërkombëtar, i cili ishte vendimtar për gjurmimin e të dyshuarve dhe ndalimin e aktiviteteve të tyre kriminale.

Hetimi, i nisur në mars 2022, u fokusua në një anije me flamur polak me një bazë të përkohshme të vendosur në Ishujt Kanarie, e cila dyshohej se përdorej për transportin e kokainës.

Që atëherë, autoritetet ligjzbatuese kanë monitoruar aktivitetet e ekuipazhit dhe kanë arritur në përfundimin se njëri prej personave, shtetas italian, ishte i lidhur me organizatën kriminale italiane ‘Ndrangeta’ dhe tjetri shtetas kroat, me të ashtuquajturin kartel ballkanik.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...