22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Erdogan: Turqia do të bëhet një nga 10 ekonomitë kryesore të botës

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se modeli i ri ekonomik që Turqia ka filluar së fundmi do të tregojë rezultate shumë shpejt dhe do t’i mundësojë vendit të bëhet një nga dhjetë ekonomitë më të mira në botë.

Në një takim të zgjeruar të krerëve të shteteve provinciale të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në Stamboll, Erdogan foli për zhvillimet ekonomike në Turqi si dhe për rritjen e inflacionit dhe përsëriti se shkaqet kryesore të inflacionit të lartë janë normat e larta të interesit.

“Me programin tonë të ri ekonomik, ne po ecim me shpejtësi drejt qëllimit për ta vendosur Turqinë në mesin e 10 ekonomive më të mira. Normat e interesit i bëjnë të pasurit më të pasur dhe të varfrit më të varfër. Ne do ta thyejmë këtë cikël dhe do t’i lëmë njerëzit tanë të arrijnë qëllimin kryesor,” tha Erdogan.

Ai theksoi se Turqia ka qenë e qëndrueshme ndaj të gjitha krizave ekonomike globale falë infrastrukturës së ofruar nga partia në pushtet gjatë viteve të mëparshme të qeverisjes.

“Duhet të shpjegohet dhe të thuhet qartë se qëllimi ynë ekonomik është bërë realitet i afërt dhe nuk është më një ëndërr”, tha presidenti turk.

Erdogan iu referua edhe synimeve të AK Partisë për vitin 2023, 100-vjetorit të Republikës së Turqisë dhe vizionit për dekadat në vijim.

“Ne duhet t’u themi qytetarëve tanë se komplotet për të shkatërruar ekonominë tonë kanë për qëllim të na largojnë nga qëllimet tona. Gjithashtu duhet t’u themi atyre se lojërat e fundit për normat e interesit dhe valutën janë pjesë e këtij komploti. Megjithatë, ne kemi mjaft forcë dhe vendosmëri. për t’i rrahur”, tha ai.

Së fundi, ai iu referua punës së opozitës dhe akuzoi partinë kryesore opozitare se po ndjek një politikë gënjeshtre të drejtuar kundër partisë në pushtet.

“Ne duhet të bindim popullin tonë se Turqia do të përballet me fatkeqësitë më të mëdha nëse opozita merr pushtetin mbi këtë vend. Ne kemi parë se çfarë ndodhi në Stamboll pas zgjedhjeve 2019,” tha Erdogan.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...