16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Erdogan e shpall fitoren! Turqia ne feste, aty edhe shqiptaret me flamur kuqezi

Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan, e ka shpallur fitoren e tij në balotazh.

Bernë/ Stamboll, 29 maj  -Erdoganin pos OKB, NATO-s,SHBA-ve dhe BE-se e ka uruar edhe Shqiperia (Begaj), Kosova (Kurti) dhe Kryetari i BIK Naim Ternava. Veq shqiptareve edhe shefi i OKB-se uron Presidentin Recep Tayyip Erdoğan (The Secretary-General congratulates President Recep Tayyip Erdoğan). Ai në Stamboll para mbështetësve të tij foli për rëndësinë që sipas tij ka fitorja në këto zgjedhje. aty e mijera shgqiopatre me flamurin kombëtar kuqezi, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sekretari i Përgjithshëm përgëzon Presidentin Recep Tayyip Erdoğan për rizgjedhjen e tij si President i Republikës së Turqisë. Ai pret me padurim forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit midis Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara. (The Secretary-General congratulates President Recep Tayyip Erdoğan on his reelection as President of the Republic of Türkiye. He looks forward to further strengthening the cooperation between Türkiye and the United Nations.)

“Ne kemi përfunduar raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me favorin e kombit tonë”, ka thënë Erdogan.

“Vullneti juaj është bërë fuqia e pandryshueshme dhe e pandryshueshme e Turqisë në kutinë e votimit”, tha Erdogan në një fjalim në Stamboll, raportoije mediat boterore

Kur janë numëruar shumica dërmuese e votave sipas mediave shtetërore, Erdogan është në avantazh.

Të gjitha burimet mediatike turke dhe perëndimore flasin tashmë për një fitore të Erdognait, në balotazhin e 28 majit.

Megjithëse rezultatet përfundimtare nuk janë në dispozicion, rezultatet fillestare sugjerojnë se Presidenti Erdogan mund të zgjasë sundimin e tij në një dekadë të tretë duke fituar mbi 52% të votave.

Erdogan dëshmoi edhe një herë se nuk është i lehtë për të vënë bast, shkruan BBC, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Megjithatë, kritikët e opozitës thonë se kjo nuk ishte një garë e barabartë për të filluar.

Erdogan duke qenë presidenti dhe njeriu më i fuqishëm në vend për dekada, ata argumentojnë se ai kishte në dorë të gjithë aparatin shtetëror dhe ai në fakt ishte në një vend shumë më të mirë për të mundur rivalin Kemal Kilicdaroglu sepse kushtet nuk ishin të barabarta.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...