4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Emmanuel Macron fiton zgjedhjet presidenciale franceze, Le Pen pranon humbjen

Paris, 24 prill -Emanuel Macron ka fituar përsëri zgjedhjet presidenciale në Francë, me Exit Pollet që tregojnë se ai ka fituar 58,2 përqind të votave, ndërkohë që kundërkandidatja e tij nga e djathta ekstreme, Marine Le Pen, ka fituar 41,8 përqind të votave.

Një centrist pro-Bashkimit Evropian, Macron është presidenti i parë aktual që fiton rizgjedhjen në dy dekada

Me kete rezultat u evitua lufta civile ne France👏
Avec Le Pen la guerre civile était à l’horizon..

Mesohet nga qarqet
nderkombetsre se Marine Le Pen madje donte të rivendoste aleancën e Francës me Rusinë pasi të përfundonte konflikti në Ukrainë.

Humbja e Emmanuel Macron do të kishte çuar në një ndryshim sizmik në çështjet botërore, ndërsa rivalja e tij Marine Le Pen do ta kishte vendosur Francën në një kurs përplasjeje me BE-në dhe do të ndryshonte boshtin e pushtetit në Evropë

Projeksionet e televizioneve franceze tregojnë se Emmanuel Macron ka fituar mandatin e dytë në zgjedhjet presidenciale të Francës me 58 për qind të votave.

Francezët kanë votuar më 24 prill për të zgjedhur presidentin e tyre për pesë vjetët e ardhshëm.

Macron ka garuar kundër kandidates së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen.

Ajo besohet se ka fituar 42 për qind të votave.

Projeksionet e përgatitura nga mediat franceze janë kombinim i rezultateve reale dhe atyre të sondazheve, andaj konsiderohen tejet të besueshme

Reagimet po vijnë në projeksionin e votave që tregojnë se Macron është rizgjedhur për të shërbyer si president i Francës për pesë vitet e ardhshme.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit të BE-së, e përgëzoi atë dhe tha se mezi pret të vazhdojë « bashkëpunimin e tyre të shkëlqyer ». “Së bashku, ne do ta çojmë Francën dhe Evropën përpara”, shkroi ajo në Twitter.

Emmanuel Macron fitoi sot mandatin e dytë, sipas projeksionit të votave. Marine Le Pen pranoi humbjen në garën presidenciale

Ajo do të kishte kërkuar aleanca me qeveritë jo liberale si Polonia dhe Hungaria mbi Gjermaninë. E gjithë kjo do të kishte qenë fatale për Bashkimin Evropian, thonë kritikët e saj.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...