12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Emmanuel Macron fiton zgjedhjet presidenciale franceze, Le Pen pranon humbjen

Paris, 24 prill -Emanuel Macron ka fituar përsëri zgjedhjet presidenciale në Francë, me Exit Pollet që tregojnë se ai ka fituar 58,2 përqind të votave, ndërkohë që kundërkandidatja e tij nga e djathta ekstreme, Marine Le Pen, ka fituar 41,8 përqind të votave.

Një centrist pro-Bashkimit Evropian, Macron është presidenti i parë aktual që fiton rizgjedhjen në dy dekada

Me kete rezultat u evitua lufta civile ne France👏
Avec Le Pen la guerre civile était à l’horizon..

Mesohet nga qarqet
nderkombetsre se Marine Le Pen madje donte të rivendoste aleancën e Francës me Rusinë pasi të përfundonte konflikti në Ukrainë.

Humbja e Emmanuel Macron do të kishte çuar në një ndryshim sizmik në çështjet botërore, ndërsa rivalja e tij Marine Le Pen do ta kishte vendosur Francën në një kurs përplasjeje me BE-në dhe do të ndryshonte boshtin e pushtetit në Evropë

Projeksionet e televizioneve franceze tregojnë se Emmanuel Macron ka fituar mandatin e dytë në zgjedhjet presidenciale të Francës me 58 për qind të votave.

Francezët kanë votuar më 24 prill për të zgjedhur presidentin e tyre për pesë vjetët e ardhshëm.

Macron ka garuar kundër kandidates së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen.

Ajo besohet se ka fituar 42 për qind të votave.

Projeksionet e përgatitura nga mediat franceze janë kombinim i rezultateve reale dhe atyre të sondazheve, andaj konsiderohen tejet të besueshme

Reagimet po vijnë në projeksionin e votave që tregojnë se Macron është rizgjedhur për të shërbyer si president i Francës për pesë vitet e ardhshme.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit të BE-së, e përgëzoi atë dhe tha se mezi pret të vazhdojë “bashkëpunimin e tyre të shkëlqyer”. “Së bashku, ne do ta çojmë Francën dhe Evropën përpara”, shkroi ajo në Twitter.

Emmanuel Macron fitoi sot mandatin e dytë, sipas projeksionit të votave. Marine Le Pen pranoi humbjen në garën presidenciale

Ajo do të kishte kërkuar aleanca me qeveritë jo liberale si Polonia dhe Hungaria mbi Gjermaninë. E gjithë kjo do të kishte qenë fatale për Bashkimin Evropian, thonë kritikët e saj.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...