0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Elina Duni ne RTS prezenton albumin më të ri  « Lost Ships ». Ajo ftohet në Festival Label Suisse Lausanne 2020

Ne emisonin e fundit kulutror ne RTS ishte e ftuar kengetarja e njohur shqiptaro-zvicerane Elina Duni « Anijet e Humbura » « Lost Ships » (ECM Records) është plotësimi i fundit për këngëtaren e xhazit Elina Duni, nje artiste e ECM me zërin e saj të pakrahasueshëm dhe njohuritë dhe aftësite medriktuar në muzikë nga jazz në Ballkan, njofton RTS, përcjelle gazeta zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

I bashkuar nga kitaristi londinez Rob Luft, artisti sjell këtu një album midis këngëve të dashurisë dhe mërgimit. Dyshja shoqërohet nga Fred Thomas (piano dhe bateri) dhe Matthieu Michel (bugle). Elina Duni është e ftuara e Laurence Froidevaux

Elina Duni & Rob Luft në Festival Label Suisse Lausanne 2020

Deri më tani dhe akoma kaq afër. Ata janë dy botë, do të mendonte dikush: Këngëtarja shqiptaro-zvicerane Elina Duni, e vendosur si një artiste e ECM me zërin e saj të pakrahasueshëm dhe njohuritë dhe aftësitë e saj të mëdha në muzikë nga jazz në Ballkan.

Dhe kitaristi irlandezo-britanik Rob Luft, i cili është një dymbëdhjetë vjet më i mirë se ai, u festua në Angli si një nga shpresat më të mëdha për talentin e ri, por ishte ende një informacion i brendshëm deri para disa vitesh. Sidoqoftë, në skenë, ajo që ndodh në muzikë, në rastin më të mirë, gjithmonë ndodh: Dallimet nuk luajnë më një rol, ka të bëjë vetëm me momentin e përbashkët. Dhe kjo mund të jetë magjike me këta të dy.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...