7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Elina Duni ne RTS prezenton albumin më të ri  « Lost Ships ». Ajo ftohet në Festival Label Suisse Lausanne 2020

Ne emisonin e fundit kulutror ne RTS ishte e ftuar kengetarja e njohur shqiptaro-zvicerane Elina Duni « Anijet e Humbura » « Lost Ships » (ECM Records) është plotësimi i fundit për këngëtaren e xhazit Elina Duni, nje artiste e ECM me zërin e saj të pakrahasueshëm dhe njohuritë dhe aftësite medriktuar në muzikë nga jazz në Ballkan, njofton RTS, përcjelle gazeta zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

I bashkuar nga kitaristi londinez Rob Luft, artisti sjell këtu një album midis këngëve të dashurisë dhe mërgimit. Dyshja shoqërohet nga Fred Thomas (piano dhe bateri) dhe Matthieu Michel (bugle). Elina Duni është e ftuara e Laurence Froidevaux

Elina Duni & Rob Luft në Festival Label Suisse Lausanne 2020

Deri më tani dhe akoma kaq afër. Ata janë dy botë, do të mendonte dikush: Këngëtarja shqiptaro-zvicerane Elina Duni, e vendosur si një artiste e ECM me zërin e saj të pakrahasueshëm dhe njohuritë dhe aftësitë e saj të mëdha në muzikë nga jazz në Ballkan.

Dhe kitaristi irlandezo-britanik Rob Luft, i cili është një dymbëdhjetë vjet më i mirë se ai, u festua në Angli si një nga shpresat më të mëdha për talentin e ri, por ishte ende një informacion i brendshëm deri para disa vitesh. Sidoqoftë, në skenë, ajo që ndodh në muzikë, në rastin më të mirë, gjithmonë ndodh: Dallimet nuk luajnë më një rol, ka të bëjë vetëm me momentin e përbashkët. Dhe kjo mund të jetë magjike me këta të dy.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...