15.8 C
Berne
samedi 22/06/2024

Ekuador / Ushtria në aksion të neutralizojë njëzet bandat kriminale të lidhura me mafien shqiptare nga Meksika dhe Kolumbia

Ekuador, 27 maj -Autoritetet shpallin gjendjen e jashtëzakonshme, duke angazhuar ushtrine e cila do të vendoset në rrugët e shtatë provincave të Ekuadorit për të luftuar kundër bandave të drogës, njoftoi gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Quito.

Kryengritje të dhunshme

Ekuadori ka rivendosur gjendjen e jashtëzakonshme në shtatë nga 24 provincat e vendit, ku dhuna është rritur javët e fundit, njoftoi qeveria të mërkurën, e cila kishte dekretuar tashmë këtë regjim të jashtëzakonshëm të territorit në përgjithësi.

Nën gjendjen e jashtëzakonshme, ushtria u urdhërua të neutralizonte rreth njëzet bandat kriminale të lidhura me mafien dhe kartelet shqiptare nga Meksika dhe Kolumbia, të përshkruara si “terroriste” dhe “luftëtare” raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga tèe pliciase ekuadoriale.

Gjendja e jashtëzakonshme, e cila lejon vendosjen e ushtrisë në rrugët publike, u shpall të mërkurën për 60 ditë në provincat bregdetare të Guayas, El Oro, Santa Elena, Manabí dhe Los Ríos, dhe provincat e Amazonës Sucumbíos dhe Orellana, në përveç kantonit të Camilo Ponce Enríquez (në provincën e Andeve të Azuay), sipas presidencës.

Sipas dekretit, ka pasur “një rritje të dhunës sistematike të ushtruar nga grupe të organizuara të dhunshme, organizata terroriste dhe individë luftarakë joshtetërorë” në këto zona.Në janar, arratisja e një lideri bande nga një burg i sigurisë së lartë shkaktoi kryengritje të dhunshme nga grupet e trafikut të drogës që çuan në trazira në burgje, sulme ndaj shtypit, bomba në makina, pengmarrje të përkohshme të rreth 200 oficerëve të burgut dhe oficerëve të policisë. si dhe rreth njëzet vdekje.

I angazhuar në një luftë kundër bandave të trafikut të drogës, presidenti ekuadorian Daniel Noboa vendosi më pas një gjendje të jashtëzakonshme, në fuqi për 90 ditët e lejuara me ligj, dhe e shpalli vendin në « konflikt të armatosur të brendshëm ».

“Më 9 janar, kur i shpallëm luftë grupeve terroriste, ishim në kaos të përgjithshëm dhe, në pesë muaj, arritëm të rivendosnim paqen për popullin ekuadorian”, tha Daniel Noboa në një video të transmetuar nga presidenca. Regjimi i jashtëzakonshëm për shtatë provincat është pjesë e një « faze të dytë të luftës » kundër drogës dhe krimit të organizuar, shtoi ai.

Presidenti ekuadorian pohoi se kjo luftë “është sektorizuar. Bandat kriminale, përballë ofensivës ushtarake, u strehuan dhe u ngulitën në shtatë krahina” ku kapacitetet e forcave publike “u tejkaluan”.

Në këto rajone, dhjetëra njerëz janë vrarë në disa masakra të javëve të fundit. Provincat në gjendje të jashtëzakonshme janë ato që “më shumë kanë nevojë për lirinë e veprimit të forcave të armatosura dhe policisë kombëtare”, prandaj të drejtat për paprekshmërinë e shtëpisë dhe korrespondencën janë pezulluar, tha Daniel Noboa.

“Pavarësisht rreziqeve të mëdha me të cilat përballemi, ne jemi këtu për të garantuar atë që kemi fituar dhe për të reaguar me vendosmëri dhe forcë”, theksoi ai.

Shkeljet e të drejtave të njeriut
Dikur konsideruar si një ishull paqeje në Amerikën Latine, Ekuadori, i vendosur midis Kolumbisë dhe Perusë, dy prodhuesit më të mëdhenj të kokainës në botë, është goditur nga një valë dhune në vitet e fundit, e lidhur me rrugët e trafikimit të bandave dhe pushtetin në burgje.

Vrasjet u rritën me 800% midis 2018 dhe 2023, duke shkuar nga 6 në 47 për 100,000 banorë. Që nga viti 2021, më shumë se 460 të burgosur janë vrarë në burg.

OJQ-ja Human Rights Watch tha të mërkurën se megjithëse krimi është ulur, zhvatjet dhe rrëmbimet janë rritur dhe situata e sigurisë mbetet e rëndë.

Në një letër të hapur drejtuar presidentit ekuadorian, organizata denoncon “shkeljet serioze të të drejtave të njeriut” të kryera nga forcat e sigurisë për të përballuar, sipas saj, “konfliktin e brendshëm të armatosur” të hapur nga bandat.

Duke i bërë thirrje Daniel Noboas që të kthehet në gjendjen e jashtëzakonshme, Juanita Goebertus Estrada, drejtoreshë e HRW për Amerikën, raporton të paktën « një ekzekutim të dukshëm jashtëgjyqësor, disa arrestime arbitrare dhe raste të shumta keqtrajtimi në burg, të cilat, në raste të caktuara, mund të përbëjnë për të torturuar.

Derniers articles