20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Ekstremistët serbë kërcënojnë të pushtojnë Kosovën

Eksperti i Ballkanit Daniel Bochsler vlerëson rrezikun e një konflikti të hapur
Beogradi dhe Prishtina po luajnë me zjarrin
Ushtria serbe dhe ekstremistët e djathtë pozicionohen në kufirin me Kosovën.

Guido Felder
Redaktor per te huaj

Eksperti i Ballkanit Daniel Bochsler shpjegon se çfarë fshihet pas tensioneve dhe si e vlerëson rrezikun e luftës së hapur.

Ai dëshiron t’ju sjellë më afër botës. Ju tregojmë se çfarë po ndodh atje dhe çfarë do të thotë për ne në Zvicrën e sigurt. Dhe në atë mënyrë që të gjithë ta kuptojnë. A ka punë më të freskët? Ai thote:

Situata në kufirin mes Serbisë dhe Kosovës është shpërthyese. Serbia ka mbërritur me një autokolonë ushtarake dhe ekstremistët serbë po tentojnë të sulmojnë kufirin kosovar afër Jarinjes. Forcat paqeruajtëse të NATO-s, në të cilat është përfshirë edhe Zvicra, bllokuan kalimin me tela me gjemba.
Kryeministri kosovar Albin Kurti (47) dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq (52) sulmojnë verbalisht njëri-tjetrin. Kurti e quan Vuçiqin “udhëheqës i bandave kriminale” dhe “njeriun e Putinit në Ballkan”.
Forcat paqeruajtëse të KFOR-it janë në gatishmëri. Koloneli Egon Frank, i cili drejton ushtarët gjermanë të Bundeswehr-it, tha për « Welt » se ekzistonte një « rrezik i përhershëm që situata e sigurisë të përkeqësohej brenda një kohe shumë të shkurtër ». Dhe një deklaratë e re e Kurtit apo Vuçiqit mund të mjaftojë për të kthyer peshoren.

Kërcënimi këtë herë më i dhunshëm
Pavarësisht tensionit, ekspertët ballkanikë e konsiderojnë një luftë të hapur si të pamundur. « Sepse atëherë Serbia do të duhet të ngatërrohet me forcën paqeruajtëse të udhëhequr nga NATO KFOR, » thotë Konrad Clewing (55) nga Instituti Leibniz për Kërkimet e Evropës Lindore dhe Juglindore për Blick.
Dhe Daniel Bochsler (43), shkencëtar politik në Universitetin e Evropës Qendrore dhe Universitetin e Beogradit, thotë: « Është alarmante të imagjinosh një luftë në kuptimin klasik. » Vitet e fundit, ka pasur përshkallëzime të përsëritura bazuar në një model të ngjashëm, shton Bochsler. Megjithatë, tonaliteti dhe kërcënimi janë më të mprehta se zakonisht këtë herë.
Bochsler: “Beogradi është shumë më pak konstruktiv. Dhe këto ditë nuk është irritues vetëm vendosja e bandave nacionaliste në kufi, por edhe ndalimi i supozuar abuziv i politikanes Rada Trajkoviq nga forcat serbe të sigurimit.»

Nga ana tjetër, kryeministri kosovar Albin Kurti insiston në zgjidhjen kushtetuese të konfliktit dhe zbatimin e sistemit ligjor kosovar në veri të Kosovës. Bochsler: “Me këtë Kurti zvogëlon hapësirën për formulën e kompromisit që ka qenë në fuqi deri më tani, sipas së cilës të dyja palët kanë pranuar një situatë pjesërisht të paqartë”.

levave kundër komunitetit ndërkombëtar
Sipas Bochsler, pas tensioneve qëndrojnë llogaritjet politike të të dy vendeve. Ai shpjegon: “Komuniteti ndërkombëtar, dhe veçanërisht SHBA, po shtyjnë për një zgjidhje të shpejtë të negociuar. Dhe sa më e tensionuar të jetë situata, aq më shumë lëshime mund të presin dy qeveritë”.
Dy qeveritë jo vetëm që shpresonin në lëshime për statusin e Kosovës dhe veriut të Kosovës, e cila është e banuar kryesisht nga serbët. Bochsler: « Qeveria serbe shpreson gjithashtu se Perëndimi do të shikojë nga ana tjetër pak më bujarisht në lidhje me çështjet e brendshme politike si korrupsioni, lidhjet mafioze, shtypja e medias, demokracia dhe marrëdhëniet me Rusinë. »

Derniers articles