11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Eksperti gjerman Bodo Weber: Marreveshja e Washingtonit me Hotin dhe Vucic ne dem te Kosoves!

Weber shtoi se ai dyshon që dialogu (midis Beogradit dhe Prishtinës), i cili do të zhvillohej në Bruksel, u shty për shkak të pandemisë.
Qasja raciste e Trumpit dhe Grenellit me Kosoven dhe Jeruzalemin!
Bodo Weber, një analist në Këshillin e Berlinit për Politikë dhe Demokratizim, argumenton per mediat e huajam rreth qëndrimit të ish të dërguarit Special të Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell, ndaj çështjes së Kosovës është « pothuajse-kolonial » dhe i bazuar në një « pikëpamje raciste të botës », njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »
Weber gjithashtu komentoi Shefin e Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë, Avdullah Hoti, duke pretenduar të mbështesë propozimin për të riemëruar Liqenin Ujmanit në Liqenin Trump, dhe tha se ky « detaj i vogël » tregon se si Presidenti Donald Trump dhe bashkëpunëtorët e tij « janë kthyer në Amerikë dhe politikën e sigurisë në një farsë, një teatër absurditetesh ”.
“Mund të thuhet se ish-aleatët e Shteteve të Bashkuara i kanë rezistuar pak a shumë këtij zhvillimi të rrezikshëm në tre apo katër vitet e fundit, udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë padyshim më pak, gjë që flet shumë për aftësitë e tyre politike. Sidomos pasi Grenell, në një intervistë të fundit, prezantoi për herë të parë idenë e riemërtimit të Liqenit te Ujmanit, duke demonstruar kështu që qëndrimi i tij ndaj çështjes së Kosovës nuk është vetëm gati kolonial, por gjithashtu i bazuar në një pikëpamje raciste të botës,  » tha ne fund WeberBildergebnis für Bodo Weber

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...