0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Eksperti gjerman Bodo Weber: Marreveshja e Washingtonit me Hotin dhe Vucic ne dem te Kosoves!

Weber shtoi se ai dyshon që dialogu (midis Beogradit dhe Prishtinës), i cili do të zhvillohej në Bruksel, u shty për shkak të pandemisë.
Qasja raciste e Trumpit dhe Grenellit me Kosoven dhe Jeruzalemin!
Bodo Weber, një analist në Këshillin e Berlinit për Politikë dhe Demokratizim, argumenton per mediat e huajam rreth qëndrimit të ish të dërguarit Special të Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell, ndaj çështjes së Kosovës është « pothuajse-kolonial » dhe i bazuar në një « pikëpamje raciste të botës », njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »
Weber gjithashtu komentoi Shefin e Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë, Avdullah Hoti, duke pretenduar të mbështesë propozimin për të riemëruar Liqenin Ujmanit në Liqenin Trump, dhe tha se ky « detaj i vogël » tregon se si Presidenti Donald Trump dhe bashkëpunëtorët e tij « janë kthyer në Amerikë dhe politikën e sigurisë në një farsë, një teatër absurditetesh ”.
“Mund të thuhet se ish-aleatët e Shteteve të Bashkuara i kanë rezistuar pak a shumë këtij zhvillimi të rrezikshëm në tre apo katër vitet e fundit, udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë padyshim më pak, gjë që flet shumë për aftësitë e tyre politike. Sidomos pasi Grenell, në një intervistë të fundit, prezantoi për herë të parë idenë e riemërtimit të Liqenit te Ujmanit, duke demonstruar kështu që qëndrimi i tij ndaj çështjes së Kosovës nuk është vetëm gati kolonial, por gjithashtu i bazuar në një pikëpamje raciste të botës,  » tha ne fund WeberBildergebnis für Bodo Weber

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...