1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Mbi 80 ekipe, specialistë me qenë, nga Zvicra nisen për Turqi, ofron ndihmë urgjent për te prekurit nga tërmeti

Berne, 6 shkurt -Pas një apeli nga autoritetet turke, Departamenti i Zhvillimit dhe Bashkëpunimit i FDFA po përgatitet të vendosë Zinxhirin Zviceran të Shpëtimit në zonat e fatkeqësive në Turqi. Rreth 80 specialistë do të vendosen dhe do të nisen herët në mbrëmjen e së hënës. Ndihma e synuar po konsiderohet edhe për Sirinë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Disa persona janë të zënë rreth rrënojave të disa ndërtesave që janë shembur në qytetin Malatya të Turqisë.

Disa tërmete goditën Turqinë dhe Sirinë të hënën. Një raport i përkohshëm tregon dëme të konsiderueshme në rajonin e Gaziantepit dhe disa mijëra viktima.

Une personne dans des décombres qui porte un chienAutoritetet turke apeluan për ndihmë ndërkombëtare. Ndihma Humanitare e Konfederatës, e cila i bashkëngjitet Drejtorisë për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC), ka nisur vendosjen e Zinxhirit Zviceran të Shpëtimit në rajonet e prekura. 80 specialistë dhe tetë qen kërkimi janë vendosur dhe nisen këtë mbrëmje për në aeroportin e Adamës. Detajet e Martin Jaggit, kreut të ekipit të ndërhyrjes.

Martin Jaggi, kreu i ekipit të ndërhyrjes, jep detaje mbi ndihmën emergjente të vendosur nga Konfederata.

Zinxhiri i Shpëtimit vendoset në rast tërmetesh të dhunshme në të gjithë botën

Zinxhiri i Shpëtimit Zviceran është një mekanizëm i menjëhershëm i ndihmës urgjente për shpëtimin dhe kujdesin ndaj viktimave. Ai përbëhet nga organizata partnere publike, civile dhe ushtarake, të cilat, në rast fatkeqësie, vendosen nën drejtimin e ndihmës humanitare të Konfederatës. Është e specializuar në lokalizimin, shpëtimin dhe kujdesin e parë mjekësor për viktimat e tërmetit jashtë vendit.
Zinxhiri Zviceran i Shpëtimit u certifikua, në nëntor 2021, ndër ekipet më të mira të kërkim-shpëtimit në botë. Në përgjithësi është gati të ngrihet midis tetë dhe dymbëdhjetë orësh pas vendimit të angazhimit.
Një para-shkëputje e SDC tashmë në vend

U dërgua një paracaktim prej rreth dhjetë specialistësh, veçanërisht nga Korpusi i Ndihmës Humanitare Zvicerane (CSA). Qëllimi është të vlerësohen nevojat në fushat në fjalë. Tre ekspertë të CSA janë tashmë në Turqi për të mbështetur Agjencinë Kombëtare Turke të Kërkimit dhe Shpëtimit (AFAD). Në të njëjtën kohë, SDC po studion mundësitë e ndihmës për Sirinë, nëpërmjet zyrave të saj në rajon.

Këshillat e udhëtimit të FDFA-së tashmë kanë këshilluar kundër udhëtimeve jourgjente në provincat e prekura.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...