20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

EFJ: 124 gazetarë kalojnë natën e Vitit të Ri në burg në Evropë

Bruksel, 31 janar -Nata e Vitit të Ri është gjithmonë një kohë e vështirë për organizatat e gazetarëve dhe federatën e tyre evropiane, EFJ. Si mund të festojmë kur e dimë se 13 gazetarë u vranë në Evropë, kryesisht në Ukrainë, në vitin 2022? Si mund të festojmë kur e dimë se 124 gazetarë në Evropë do ta kalojnë natën e Vitit të Ri në burg? Federata Evropiane e Gazetarëve ka vetëm një dëshirë për vitin e ardhshëm: që këta 124 kolegë të lirohen. Asnjë gazetar tjetër të mos vritet apo burgoset thjesht se ka bërë punën e tij në 2023, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar raportit të EFJ.

Në këtë ditë të veçantë, EFJ kujton 13 gazetarët e vrarë në Ukrainë dhe Turqi në 2022 dhe gazetarët e burgosur aktualisht në Turqi (52), Bjellorusi (33), Rusi (19), Ukrainë (13), Azerbajxhan (4), Gjeorgji. (1), Polonia (1) dhe Mbretëria e Bashkuar (1).

EFJ dhe filialet e saj u bëjnë thirrje edhe një herë qeverive kombëtare të marrin masat e nevojshme për të garantuar lirinë e shtypit në Evropë dhe për të garantuar sigurinë e gazetarëve. Standardet ligjore ekzistojnë dhe po ashtu edhe praktikat e mira. Por shumë pak shtete i zbatojnë ato.

Në veçanti, ne u bëjmë thirrje vendeve anëtare të Këshillit të Evropës që të zbatojnë pa vonesë Rekomandimin e Komitetit të Ministrave 2016/4 për Mbrojtjen e Gazetarisë dhe Sigurinë e Gazetarëve. Miratimi i planeve kombëtare në lidhje me këtë rekomandim është tashmë prioritet.

Ne gjithashtu u bëjmë thirrje qeverive të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, dhe botuesve të mediave të këtyre vendeve, të mos pengojnë miratimin e Aktit Evropian për Lirinë e Medias. Do të ishte kriminale të bllokohej ky tekst. Përkundrazi, duhet të forcohen dispozitat e tij për luftën kundër përqendrimit të medias, transparencën e pronësisë së medias dhe pavarësinë e rregullatorëve publikë.

Në këtë drejtim, EFJ dhe filialet e saj ukrainase janë shumë të shqetësuara për miratimin e ligjit të ri ukrainas për media. Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky nënshkroi të enjten në ligj një projektligj që zgjeron fuqinë rregullatore të qeverisë mbi mediat e lajmeve.

EFJ beson se legjislacioni i miratuar mbetet në kundërshtim me standardet evropiane të lirisë së shtypit, sepse pavarësia e rregullatorit shtetëror të medias, anëtarët e të cilit emërohen nga presidenti dhe parlamenti, nuk mund të garantohet. Sekretari i Përgjithshëm i EFJ-së, Ricardo Gutiérrez, deklaroi në New York Times më 30 dhjetor se « Ukraina do të demonstrojë angazhimin e saj evropian duke promovuar një media të lirë dhe të pavarur, jo duke vendosur kontrollin shtetëror të informacionit ».

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...