22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

“Shote Galicat” e Ukrainës: Bleva snajperin për të luftuar ushtarët e Putinit të Rusisë!

UKRINA NE PRAG TE LUFTES ME RUSËT / Nëna ujkrainase Mariana Zhaglo vëzhgon mjedisin. Ajo, me snapierpin bleu një silenciator, një bipod dhe një pamje teleskopike. Arsenali i saj përbëhet gjithashtu uniforë, një helmetë, kamuflazh bore, jelek antiplumb, qese municionesh dhe çizme

Kiev, 28 janar -Kjo Nënë ukrainase (ne foto lart) ehste 52 vjeçe e cila dje ka blerë një pushkë të madhe snajper për të luftuar pushtimin rus dhe paralajmëron ‘nëse ka nevojë që të shtënat të fillojnë, unë do të filloj të qëlloj’ me  paralajmërim  forcat speciale të Putinit nëse këmba e tyre shkel brenda  Ukrainës, njoifton nga Kiev gazeta zivcerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga frika e një pushtimi rus, një nënë nga Kievi shpenzoi 1300 franga për të blerë një armë dhe për të mbrojtur familjen e saj.

Per ket heroine ukrainase qe i del zot vatanit, kane shkruar edhe mediat e ketushme duke percjelle foto e saj me snajper n’dore dhe mesdazhe te saja e cila ka thëne se: Ne do të luftojmë për të mbrojtur qytetin tonë!

Duke qëndruar në kuzhinën e saj, me vështrimin e vendosur, Mariana Zhaglo vëzhgon mjedisin, me armën në dorë. Nëna, 50-vjeçarja ukrainase shpenzoi 1300 franga për t’u armatosur me një pushkë Zbroyar Z-15.

Edhe  Ukraina kishte “shote galicat” e veta!.. Ata tashme jane veshur, armatosu deri ne dhëmbë

Nga frika e një pushtimi nga Rusia, ky studiues marketingu me bazë në Kiev preferon t’i lërë asgjë fatit. “Si nënë, nuk dua që fëmijët e mi të trashëgojnë problemet e Ukrainës, ose këto kërcënime të bien mbi ta. Është më mirë ta menaxhoj këtë tani”, shpjegon ajo për gazetat ukrainase, transmetomn Le Canton27.ch

50-vjeçarja thotë se është e gatshme të bëjë gjithçka për të mbrojtur qytetin e saj. “Nëse bëhet e qartë, atëherë ne do të luftojmë për Kievin. Ne do të luftojmë për të mbrojtur qytetin tonë. Nëse fillojnë luftimet, ata do të vijnë këtu. Kievi është objektivi kryesor”, tha ajo.

Për të shoqëruar pushkën e saj, Mariana bleu një silenciator, një bipod dhe një pamje teleskopike. Arsenali i saj përbëhet gjithashtu nga një helmetë, kamuflazh bore, jelek antiplumb, qese municionesh, çizme dhe një uniformë e ushtrisë britanike.

Nëna e familjes është anëtare e Forcave të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës (TDF), një njësi e përbërë nga vullnetarë. Për dy javë, ajo u stërvit si snajper. Ajo gjithashtu grumbulloi sasi të mëdha ushqimi dhe “shumë e shumë municione”.

Ashtu si Mariana, qindra vendas të thjeshtë i janë bashkuar radhëve të TDF-së, të krijuar vitin e kaluar, për stërvitje ushtarake. Sipas një sondazhi të kryer dhjetorin e kaluar nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në Kiev, 58% e ukrainasve dhe pothuajse 13% e grave ukrainase janë gati të marrin armët për të mbrojtur vendin e tyre kundër Rusisë.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...