13.7 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Edhe OKB mbylli dyert per Bajram, rrespekton islamin. OKB: Viti 2030 bota me 2.2 miliardë muslimanë

Gjeneve, 22 prill -Muaji i Ramazanit dhe festa e Bajramit po verehet jo vetem ne vendet muslimane si dhe te tjera, sidos ne vendet e punes ashtu edhe ne trafiqe apo shitore, dyqane dhe aktivtet tjera..Festa e Bajramit po verehet por edhe ne perendim sidomos ne ato vend me nje prani te konsiderueshme te muslimaneve si ne Amerikë, France, Belgjikë, Gjermani apo Zvicer. Per kete feste, ne shenje rrespekti i muslimaneve, dyert ka mbylluru për dy dite rresht edhe organizatë me e madhe boterore OKB. Ngjasjshem ka vepruar edhe për festat e krisianëve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Caton27.ch

Keshtu po ndodhe edhe ma festen Fiter Bajramin i cli po shënohrt me dinjite edhe ne keto vende te BE-së e jashta saj. Madje per hire te rrespektit te islamit, per rresprekt te muslimaneve, për ditët e Bajramit dyer ka mbyellur edhe Organizata e Kombeve te Bashkuara (OKB) dhe 12 organizat tjera botere qe vprojne en GHjenvë si (HCR. ILO, IOM, UNESCO, ICRC etj..)

OKB: Rritet numri i muslimanëve në botë. Në vitin 2030 bota me 2.2 miliardë muslimanë

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejtë në krahasim me pjesëtarët e besimeve tjera, kështu që në vitin 2030 ajo do ta arrijë një të katërtën e popullsisë së botës, thuhet në raportin e fundit nga Qedra Nderkombëtare Hulumtimeve mbi relegjionin (“ Pew Research Center’s Forum on Religion & Public Life « ).

ktë ngritje të mulsimanëve në botë e ka konfirmuar edhe OKB përmes një raport të fundit mbi relegjionin në planetin tonë, transmeton agjencia e lajmeve « Presheva jonë » Sipas ketij raporti Popullsia muslimane në botë pritet të rritet me rreth 35% në 20 vitet e ardhshme, në rritje nga 1.6 miliardë në 2010 – 2.200.000.000 deri në vitin 2030, sipas parashikimeve të reja të popullsisë.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...