4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Edhe një rezultat i lakmueshëm i skiatores së Shqipërisë! Lara Colturi në top 15 më të mirat e botës

Bernë, 30 janar -Skiatorja e Shqipërisë, Lara Colturi, ka arritur edhe një rezultat të lakmueshëm në Kupën e Botës. Colturi ka përfunduar në vend të 12-të me 2 sekonda e 43 qindtat larg fitueses së garës në sllallomin e madh, zviceranes Lara Gut-Behrami, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lara Colturi shkëlqen në Itali, gati t’i sjellë medalje Shqipërisë në Botëror! Pritshmëri e lartë edhe nga skiatorët e rinj. Presidenti i Federates Shqiptare te Skive z.Elvis Toci nuk i fshef satisfaksionine  sukseseve te Larës. Ai per gazetën zvicerane Le Canton27.ch  ka thëne se « Lara Culutri mne flamurin kuqezi po shkëlqen ne cdo gare dhe pona ben krenar, me shprese qe nje dite do te prije si skiatore me e mirë në botë… »  Dy vite e ardhshme do jene të Shqipërise dhe Larës, ka shtuar z.Toci.   

Lara Colturi ka fituar edhe 22 pikë të reja në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës. Gara në sllallomin e madh u mbajt në Qendrën e Skive në Kronplat.

Gut-Behrami udhëheq me 585 pikë në sllallom të madh, pasojnë Brignone 500 e Hector me 452.

Në renditjen e përgjithshme, Shiffrin kryeson me 1209 pikë, e ndjekur nga Gut – Behrami me 1114 e Brignone me 878.

Renditja

1. Lara Gut-Behrami (Zvicra) 2:00.64
2. Sara Hector (Suedia) +1.09
2. Alice Robinson (Zelanda e Re) +1.09
4. Ragnhild Mowinckel (Norvegjia) +1.23
5. Sofia Goggia (Italia) +1.39
6. Federica Brignone (Italia) +1.45
7. Zrinka Ljutiç (Krocia) +1.93
8. Camille Rast (Zvicra) +1.96
9. Julia Scheib (Austria) +2.04
10. Marta Bassino (Italia) +2.36
11. Paula Moltzan (SHBA) +2.37
12. Lara Colturi (Shqipëria) +2.43
13. Ricarda Haaser (Austria) +2.52

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...