15.6 C
Berne
mardi 6/06/2023

Edhe në Gjenevë shqiptarët i bashkangjiten zviceraneve, gjermanëve.. në protesten para OKB-së për t’u solidarizuar me palestinezet

Gjenevë, 14 maj -Qinda persona ne dite e fundit te muajit Ramazan u mblodhen para Pallatit te OKB-së në Gjenevë per protestuar kunder bombardimeve të Izraelit mbi popullaten civile dhe për treguan solidaritetin e tyre me popullin palestinez duke denoncuan shkeljen sistematike të të drejtave të njeriut nga Shteti i Izraelit. Protestes ne Gjeneve jui bashkangjiten edhe djhejtar shqiptarë te cle tbahskarisht me zvicerane, turq, gjermanëv u solidarizuar me palestinezet, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

“Liri, liri për palestinezët”; “Stop dhunes ndaj fëmijeve dhe grave”; “Posht regjimi kriminel-Izraeli vrasëst”; “Natanjhu diktator”; “Drejtesi për Pupullin palestinez”,  “Jeten e japim- xhamine Al-Aqsa nuk e japim”..ishin këto disa parruila qe u pane dhe u degjua sot ne Gjenevë nga protestuesit para Palltit te OKB-së qe treguan solidaritet me popullin palestinez. Ata po ashtu kritikuar komunitetin nderkombëtar, ne veqanti OKB-ne e cila po ben vetem sehir perrballe masakrave dhe bombave mbi fëmijet palestinez.

Te jemi te qarte:  Shqiptaret po solidarilohen me palestinezet e jo me Palestinen!

Aucune description disponible.Pas nje minut heshtje per viktimat (feijet dhe grate) e vrara dhe masakruara ne Palestine nga forcag izraelite,  fjalen para pases e muaren perfaqesues e vepremtarë te njohur palestinez si dhe eskperte dhe profesort te te drjtave të njeriut ne Gjeneve dhe Zvicer te cilet njezerit denuar dhunen e regjimit izraelit kunder popuzalltes civile. Nga shume diskutues Palestinen e krahasuan me Kosovë dhe Natanjahun me diktrorin serbe Miloshevic.

« Ata qe nuk denojne krimet, maskrat, vrasjet e femijeve dhe grave ne Palestine, Kosove.. kudoqoshin, ata jane kriminel ose solidarizihen me krimnele!..Te jemi te qarte: Ne shqiptaret po solidarizohen me palestinezet e jo me Palestinen! » na thanë njezërit për gazeten tone nje grup i te rinjeve shqiptarë para selise se OKB -së qe kijhsin ardhur te solidariozhen me palesitnezet ashtu siq po solidarizohet e tere bota.

Në mesin e qindra demonstruesve palestinezë sot në Gjenevë morën pjesë edhe shqiptarët e Kosovës dhe Ballkani në Zvicër me flamuj kombëtarë të Kosovës parat Pallatit e OKB-së në Gjenevë në protestë kundër Izraelit, në shenjë solidariteti me popullin e shtypur palestinez!, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova, ne fakt me bekimin  e ish-Qeverisë hapi zyrtarisht ambasadën e saj në Jeruzalem rreth mesit të marsit të këtij viti. Por, është e çuditshme që Izraeli ende nuk e ka hapur ambasadën e saj në Kosovë.

Në këtë proteste sot ne Gjenevë, përveç flamujve palestinezë, atyre të Zvicrës u pane edhe ai i Kosovës, Turqisë, Shqipërisë, Bosnjës, etj …

Aucune description disponible.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...