15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe Serbisë ne Bruksel dhe Ohër!

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting pressure on Vucic who refused to sign the agreement between Kosovo and Serbia in Brussels and Ohrid!

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord për një normalizim të marrëdhënieve të tyre.Por, cuditërisht disa disa doplomat, madje edhe OKB e ka përsndetur këte « marreveshje », siq thuhet mes Prishines dhe Beogradit (ONU: The Secretary-General welcomes the recent announcement by the European Union of an agreement by the parties on the implementation of the Agreement on the Path to Normalization of Relations between Belgrade and Pristina) edhe pse marrëveshja ne fjale nuk eshte arritur e as nuk eshte nenshkeruar nga palet (?!)  të cilën Serbia e kishte refuzuar?!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Te ndalet ledhatimi i OKB-se dhe BE-së ndaj Serbise dhe Vucicit!.. (Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!)

Nje reagim nga Kombet e Bashkuara nga New Yorku perveq se ishte i vonuar, duket pak sa edhe i cuditshem rreth procesit te dialogut mes Kosoves dhe Serbisë nga takimi i fundit mes kremynistrit shqiptar te Kosovës Albin Kurtit dhe presidentit te Serbisë Aleksandar Vucicit ne Oher te cilet nuk arriten kurrefare marreveshje. Për te arritur nje mrreveshje duhet nenshkruar dy palë, kete sigurisht e dine edhe zyrtaret e OKB-së. Urimi apo përshëndetja e OKB-së siq thote për « arritjen e kesaj marrveshje » ka habitur opinionin, sidomos qyterat e ne ballkan apo ata ne Kosove e Serbi te cilet jane deshmitare se nuk eshte arritur kurrefare marreveshje mes palëve!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Përshëndetjen për « marreveshjen  » e pa arritur mes Kosoves dhe Serbise e kane kritikuar edhe mediat tjera evropiane te konsdieruar si nje shaka. Asnjë marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës pas bisedimeve të gjata (Oucun accord entre la Serbie et le Kosovo après de longs pourparlers) kane shkruar edhe mediat zvicerane. Serbia dhe Vucic si duket  ka hequr dorë nga e ardhmja evropiane dha tash ka filluar te beje  ‘hajgare’ me BE-ne me zbatimin e marrëveshjes!..

Qesharake: Jo vetem disa diplomat, por edhe disa organizata nderkombëtare e urojne nje « marrëveshjen » e paarritur mes Kosovës dhe Serbisë. Mos valle kjo behet për hire Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell që para fillimit të Samiti të liderëve të BE-së duhet te deklaoj se « ja kemi bere dicka, kemi pnuar, kemi arritur nje marrevshjes mes Kosoves dhe Sebrisë.. » qe ne fakt kjo merreveshje nuk eshe arritur as ne Bruskel e as ne Ohër, për shkak se Serbia e Vucicit nuk e ka nenshkruar as ne Bruksel e as në Ohër, te cilin shtet BE dhe OKB po e perkdhele, i cili vend beri spastrime, krime dhe masakra mbi popullaten civile dne Kosovë duke dhunuar edhe mbi 20.000 femra kosovare?!

Eshte e pakuptueshne komunikata e fundt e OKB cka ka petshendet, kend e ka petshendet dhe per cka? Nese ka pershndet gatishmire e Kurtit per te nenshkruar merreveshjen, atehere duhet kritikuar ose bere presion mbi Vucicit pse e refuzon te nenshkruj marreveshjen dhe pse po injoron sngszhimin e BE-se dhe komnitrtit ndetkombetar ne normalizimin e marreveshjes mes Kosovës dhe Serbise.

Qe kur shefi i OKB- se ju kishte pergjigjur gazetarit shqiptare (Le canton27.ch) se nuk ka progres te bisedimeve, ky proces sot e kesaj dite eshte identike pothuajse qe dhjet vitesh qe kur eshte marreveshja e pare (19 prill 2013) ne Bruksel mes Prisjhitnes dhe Beogradit apo mes Kosoves dhe Serbisë.

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!..

Arrêtez la caressant de l’ONU et de l’UE envers la Serbie et Vucic !..

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...