16.4 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Flamuri shqiptar, bashkë me ate zviceran dhe ukrainas valon përball Pallatit te Konfederates ne protestë në Bernë kundër okupimit rus të Ukrainës

Bernë, 19 mars -Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis i tha homolgut te tij ukrainas Zelenskyt se:Ne jemi të mëshirshëm për vuajtjet që godasin vendin tuaj. Mijëra njerëz janë mbledhur këtu në Bernë për t’ju treguar se njerëzit tuaj nuk janë vetëm”, Kurse Zeelnsky i kërkon angazhim më të madh nga Zvicra. Në proteste jane pare edhe shqiptare me flamuj kuqezi ne dorë bashke me ata zviceran dhe te Ukrainës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Më parë, ambasadori ukrainas Artem Rybchenko dhe kryetari i bashkisë së Bern Alec von Gaffenried kishin folur me protestuesit, duke shprehur edhe solidaritetin e tyre. Veprimtaria u vendos nën “Ne jemi një” monedhë – “Ne jemi vetëm një”.

Ignazio Cassis do të vizitojë të hënën në Poloni dhe Moldavi, ku synon të mësojë drejtpërdrejt në situatën e refugjatëve dhe në ndihmën humanitare të Zvicrës

Disa mijëra njerëz kanë mbledhur të shtunën pasdite në sheshin federal për të ndjekur fjalimin nga presidenti ukrainas jetojnë video.

“Ne jemi mirënjohës që na mbështesin”, tha Volodyymyr Zelensky për pjesëmarrësit nga një manifestim për paqen në Bernë, jetojnë nga Kyiv. Megjithatë, ai kritikoi faktin se kompanitë zvicerane vazhdojnë të bëjnë biznes në Rusi.

Slogani i Nestle, një kompani zvicerane, është “ushqim i mirë, jetë e mirë”, tha presidenti ukrainas gjatë një lidhjeje të drejtpërdrejtë me sheshin federal ku disa mijëra njerëz u mblodhën të shtunën për 15:00. Solidariteti me Ukrainën, ndalo luftën tani! ” Dhe kjo kompani nuk dëshiron të largohet nga Rusia: “Biznesi në Rusi punën, edhe pse fëmijët tanë vdesin dhe se qytetet tona janë shkatërruar”, tha Zelensky.

Ai e mirëpriti faktin se Zvicra kundërshton luftën dhe gjithashtu mbështet sanksionet. “Kur qindra bomba bien në zemër të Evropës në shekullin e njëzet e një, ne nuk mund të qëndrojmë krahët e kaluar,” tha ai.

Ai e pyeti Zvicrën për të bërë më shumë. Nëse argjendi i oligarkëve është i ngrirë në bankat dhe se privilegjet e tyre largohen prej tyre, është gjithashtu një luftë kundër së keqes, tha ai.

Bardhyl Mahmuti dikur në Kosovë ne proteste i pari kunder pushtimit serb, sot ne Berne para Pallatit të Konfederatës, po ashtu i pari kunder pushtimit rus!

Manifestim për Paqe në Bernë pe rt’u solidarizuar me popullin ukrainas dhe kunder okupimit te Ukarines nga Rusia fashiste

Bardhyl Mahmuti nje militant i paqes, i demokracise dhe lirise qe dikur në Kosovë ne proteste ishte i  pari kunder pushtimit serb, sot ne Berne para Pallatit te Konfederatës po ashtu i pari kunder pushtimit rus, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në proteste jane pare edhe shqiptare me flamuj kuqezi ne dorë bashke me ata zviceran dhe te Ukrainës,. Ne mesin e dhjetra shqipatreve ihste edhe veprimatri i njohurBardhyl Mahmuti i cili tha se ketu  jemi mbledhur kundër okupimi rus të Ukrainës dhe krimeve kundër njërëzimit që janë duke u kryer nga Rusia naziste e Putinit!.. Krimet, masakrat gjenovidtin rus sot ne Ukariane, e kamie apr ene nga serbet para 23 vitesh ne Kosovë mbi shqiptaret..”

Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis është shprehur më parë. “Ne jemi të mëshirshëm për vuajtjet që godasin vendin tuaj”, i tha ai presidentit ukrainas. “Mijëra njerëz janë mbledhur këtu në Bernë për t’ju treguar se njerëzit tuaj nuk janë vetëm”.

“Njerëzit janë thellësisht të impresionuar nga guximi i popullit ukrainas që luftojnë për demokracinë dhe lirinë, si dhe vendosmërinë e saj për të qëndruar kundër shtypjes dhe për të mbrojtur vlerat themelore të botës së lirë, të cilat janë gjithashtu tona”, shtoi z. Cassis.

“Zvicra kombinon neutralitetin dhe traditën humanitare,” vazhdoi ai. “Është një vend i vogël që angazhohet me vendosmëri për liri. Është gati të luajë një ndërmjetës prapa skenave ose të presë negociatat “.

“Ne jemi këtu me respekt për Ukrainën, me shpresën se armët janë të heshtura shpejt”, tha presidenti i Konfederatës. Ai kërkoi që korridore humanitare të hapeshin menjëherë dhe të dëshironin që Zvicra mund të ndihmojë në rindërtimin e asaj që është shkatërruar, kur vjen.

Duke ju drejtuar ukrainasve që kanë gjetur strehim në Zvicër, tha ai, “ju jeni të mirëpritur”.

Në Winterthur (Zh), një mijë protestues protestuan në paqe kundër pushtimit rus në Ukrainë, thirrjen e disa partive dhe sindikatave. Në Bellinzone, njëqind njerëz bënë të njëjtën gjë, duke e quajtur flamuj për paqe ose duke i kërkuar Presidentit rus Putin të largohej.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...