4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

«Provokacija»😂 Serbia mund te reagoje pasi Miss France 2022 Diane Leyre bëri shqiponjen

Paris, 12 dhjetor -Mbrem ne Paris, permes ekranit te televizionit shtetëror te Francës TF-1 u mbajt evenementi i bukurise, zgjedhjes se femres me te bukur, me sharmante ne France. Miss France 2022 nga juria profesionale u zgjodh Diane Leyre (24 vjeqare) ne mesin e 29 pretendenteve nga mbare Franca, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

«Provokavija»😂 A do te reagoje Serbia per shqiponjen ne France?

Ishte nata e madhe mbrme kur Amandine Petit (Miss France 2021) e mbushur me lot i ka transmetuar kurorën e saj një femre te re po ashtu e mbushur ne lot gezimi Diane Leyre Miss Ile-de-France e cila u zgjodh Miss Frnce 2022. E posazgjedhura Miss France 2022 Diane Leyre para mese 100 milion telespektatoreve frankofon ne Francë dhe Evropër bere shqiponjen, simbolin famoz te shqiptareve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch (Miss France 2022 Diane Leyre fait l’aigle albanais devant 100 millions de téléspectateurs. La Serbie peut-elle réagir ?)

Sa here eshte bere shqiponja me duar, ky simboli i shqiptareve qofte ne stadiume apo nga artiste, kengetar apo personalitete politike eshte bere zhurme ne media dhe ka pasur reagime, sidomos ga Serbia. Kesaj radhe mbetet te shifet se a po reagon Serbia, apo ndoshta nuk reagon se eshte bere nga francezet.

Dmth shqiponjen kane te drejte te bejne te gjithe perveq shqiptareve, nje logjike raciste do thoshim.

Kjo i bie sikur te gjithe kane te drejte me ngrrene çokolada apo fondu pos zviceraneve, specialitetete te tyre qe identifikohen me keto produkte simbolike, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Miss France 2022 Diane Leyre, pasi u diplomua një vit nga një Bachelor (Bac + 4) në Administrim Biznesi në Universitetin IE, është një agjente imobiliare në rajonin e 7-të në Paris.

Në përfundim të një mbrëmjeje të pasur me emocione , kandidatja 24-vjeçare triumfoi ndaj Miss Martinique, Floriane Bascou. Miss Martinique: Floriane Bascou është nënkampioneja e parë, Miss Alsace: Cécile Wolfrom është nënkampioneja e dytë, Mis Tahiti: Tumateata Buisson është nënkampionia e tretë dhe Mis Normandi: Youssra Askry është nënkampioneja e katërt.

Është dhënë starti për konkursin Miss France 2022 qe u zhvillua në Zénith në Caen, transmetuar drejtpërdrejt në TF1. 29 pretendentet për titull do të shfaqen para mese 100 milion telespektatoreve frankofon ne Francë dhe Evropë në mikrofonin e Jean-Pierre Foucault.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...