1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Dy shqiptarë nga diaspora vriten në Ukraine duke luftuar përballe okupatorit rusë

Dy ushtarë shqiptarë të diasporës Dermentli Anatoly dhe Haydarzhy Danylo humbën jetën në betejat e Ukrainës kundër okupimit rus, njofton gazeta zvicerane ne shqip Canton27.ch duke ju rferuar burkimeve te kosnulates shqiopzare ne Kievë.

“Konsulli i Shqipërisë në Ukrainë, Omarov Shakhin, sapo më shkruajti për një lajm të hidhur. Ukraina, nga sot, ka edhe dy djem, nga radhët e diasporës shqiptare, të cilët kanë rënë në luftë. Ata ishin ushtarë në ushtrinë e Ukrainës, të cilët luftuan dhe dhanë jetën në krye të detyrës si heronj”, kështu ka njoftuar deputeti socialist, Pandeli Majko, citon Canton27.ch

Lamtumire Dermentli dhe Haydarzhy – Lavdi për heroizem dhe liri! 

Sipas tij « Dermentli Anatoly dhe Haydarzhy Danylo janë dy emrat e ushtarëve shqiptarë që humbën jetën në një mision luftimi. »

Dermentli Anatoly lindi në fshatin shqiptar të Karakurtit, ndërsa Haydarzhy Danylo lindi në një familje shqiptare në fshatin Georgivka në Ukrainë.

Dermentli Anatoly u mobilizua në Brigadën e mekanizuar Nr. 118 në rajonin e Zaporozhias. Ai ka lindur më 3 shtator 1980 dhe dha jetën më 15 tetor 2023, duke shërbyer me nder në misionin e tij ushtarak.

Nga ana tjetër, Haydarzhy Danylo, sipas deputetit Majko, ishte një patriot i zjarrtë i diasporës shqiptare në Ukrainë.

I lindur më 26 janar 2002, ai dha një kontribut të çmuar në luftën për liri.

Ai shërbeu në njësinë ushtarake A290 dhe gjeti tragjikisht vdekjen në zonën e luftimeve në fshatin Liman, pranë qytetit Kupiansk, në rajonin e Kharkivit.

Siç ka njoftuar deputeti Majko, në qytetin e Zaporozhias, u zhvillua një ceremoni funerale me respekt të madh për këta dy heronj shqiptarë.

Fotot e tyre tregojnë se ata nuk kanë harruar origjinën e tyre, ndërsa flamuri kombëtar shqiptar u vendos pranë flamurit të Ukrainës në një akt përjetësimi të tyre.

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...