2.4 C
Berne
lundi 6/02/2023

Dy kryeministrat shqiptar Rama dhe Kurti flasin te enjten para pjesemarresve te samitit boteror ne Davos

Davos, 17 janar -Dita e dyte e Forumit Boteror ketu ne Davos ka vazhduar me nje ser aktivitetesh dhe fjalime te personaliteteve nderkombetare nga 52 qeverive te ndryshme boterore ku po marrin pjese edhe tre kryeministra shqiptar Edi Rama, Albin Kurti dhe Dritan Abazi si dhe lidere tjere nga ballkani sikur ai nga Serbia Aleksander Vucic, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nefail MALIQI
(Nga i derguari yne special ne samitin  boteror ne Davos)

Fillimisht hapjen zyrtare te Forumit boteror Ekonomik e beri sot drejtori i WEF Klaus Schwab dhe presidenti i Konfederates zvicerane z. Alain Bersier, nikoqir i samitit boteror.

Davos takimi i përvitshëm i Forumit Ekonomik Botëror. Qyteti i vogël i alpeve zvicerane do të presë mbi 2,700 pjesëmarrës, ku ndër ta liderë shtetërorë, drejtues të kompanive më të mëdha në botë dhe aktorë nga shoqëria civile.

Pjesëmarrës në forum do të jetë edhe kryeministri Edi Rama, i cili do të marrë pjesë në dy panele. Të martën, Rama do të flasë për sigurimin e infrastrukturave kritike, në kuadër të sulmeve kibernetike që ka përjetuar vendi përgjatë muajve të fundit.

Ndërsa të enjten, perveq kryeministrit shqiptar nga Kosova Albin Kurtit qe do te flase para pjesemarresve boteror, ndersa me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç do te flas bashkarisht Rama në panelin “Zgjerimi i Horizonteve të Europës”. Tre liderët ballkanikë do të flasin për nismën e Komunitetit Politik Europian, por edhe për rëndësinë e fqinjëve të Bashkimit Europian në këtë kohë lëvizjesh gjeopolitike.

Leyen nga KE: BE, Tre miliardë eurot e para të ndihmës nga 18 të planifikuara i janë paguar Ukrainës

Komisioni Evropian pagoi sot këstin e parë prej tre miliardë eurosh nga paketa e ndihmës makrofinanciare prej 18 miliardë eurosh për Ukrainën.

Vendimi u njoftua nga presidentja e KE Ursula von der Leyen nga Davos

“Dje Komisioni ka dhënë tre miliardë euro mbështetje financiare. Ky është kësti i parë i paketës sonë të mbështetjes prej 18 miliardë eurosh për vitin 2023. Kjo do të forcojë stabilitetin financiar të Ukrainës, do të ndihmojë në pagimin e pagave dhe pensioneve dhe do të sigurojë funksionimin e spitaleve, shkollave dhe shërbimeve të strehimit”, tha ajo në një fjalim në Davos.

 

Derniers articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...