22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Dy avion luftarak (F/A-18) të Zvicrës fluturuan nga Kosova drejt Cyrihut. Kishte një kërcnim me bombe në aeroportin e Prishtinës

Bernë/Prishtinë, 16 qershor -Dy avion luftarak (F/A-18) paraqesin enigma të enjten në mbrëmje. Avionët luftarakë shoqëruan një makineri zvicerane gjatë rrugës për në Cyrih. Avioni kishte ardhur nga Prishtina (Kosova), ehste raportuar nga “20 minuta”, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ka pasur një kërcënim për bombë në aeroportin e nisjes në Kosovë

Pas uljes në Kloten, dy F/A-18 fluturuan përsëri pak kohë më vonë. Makina zvicerane, nga ana tjetër, qëndroi në pistë për një kohë të gjatë. Zëdhënësi i ushtrisë Daniel Reist konfirmoi për portalin operacionin e policisë ajrore.

Ushtria mori një alarm në orën 18:50, tha zëdhënësi i ushtrisë për Keystone-SDA. Më pas u ngritën dy avionë luftarakë F/A-18. Ata do të kishin shoqëruar një avion përmes hapësirës ajrore zvicerane derisa të ulej i sigurt në aeroportin e Cyrihut. Arriti atje para orës 20:00.
“Distancat midis avionëve ishin shumë të vogla”

Një lexues i Blick raporton se ai dëgjoi “dy shpërthime të mëdha” në zonën e Arth-Goldau SZ rreth orës 19:15. “Kam dëgjuar gjithashtu zhurmë supersonike në zonën Hombrechtikon ZH. Në banesën e një miku, edhe korniza e fotografisë në mur lëkundet”, shkruan një tjetër lexues.

Kërcënimi me bombë në Kosovë

Zhurmat mund të dëgjoheshin edhe në Baden AG, siç raportohet nga një reporter lexues. “Po pija një cigare dhe dëgjova një zhurmë të madhe”. F/A-18 fluturoi shumë afër pas aeroplanit zviceran, thotë ajo. “Distancat mes avionëve ishin shumë të vogla, gjë që më befasoi”, thotë lexuesi.

Reist shpjegon se bumet e zërit erdhën sepse avionët e ushtrisë duhej të arrinin në makinën zvicerane sa më shpejt që të ishte e mundur.

Për shkak të një kërcënimi me bombë, policia është vendosur në aeroportin e Cyrihut, siç ka konfirmuar për “20 minuta” një zëdhënës i policisë kantonale të Cyrihut. Megjithatë, hetimet kishin treguar se kjo nuk vlente as për Zvicrën e as për Zvicrën, por për aeroportin e Prishtinës.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...