15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Me Dronët « BayrakPaqe » mbi Gjenevë. Dronët jo vetëm për luftë, por edhe per paqe: Këte e deshmoi Zvicra përmes 1400 droneve flake e drite mbi liqenin e Gjenevës

Gjenevë, 22 maj -Dronët nuk sherbjene vetem per lufte, por edhe per paqe (Des drones non seulement pour la guerre, mais aussi pour la paix : la Suisse l’a prouvé avec 1400 drones lance-flammes et légers au-dessus du lac Léman)  se paku per te kenqur syte jo vetem te vegjelve, por edhe te medhenjeve. Kjo u deshmua mbremë ne Gjenevë ku mijera qytetare nga mbarë kantoni u mblodhe per ta ndjekur festivalin « Flake mbiliqe » (Feu au Lac) ku per disa ore « manovruan » e 1400 droneve ne qiellin erret mbi liqenin Lac du Leman ne Gjenevë mbi bustin e Skenderbeut, prane OKB-së, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rreth 150,000 spektatorë në Gjenevë për një balet me dronë unik në Evropë

Ky spektakel multicolor sipas gazetes Le Canton27.ch bashkoi dhe u ndoq me koken larte jo vetem nga zvceranet, por edhe nga « multienticitet » tjera, nga ata qe ju mungon paqja dhe liria nga ukrianasit, shqiptaret, afrikanet e vende tjera ne lufte dhe te okupuara nga regjimet diktatoriale.

 

Zjarri mbi Liqen

Feu au Lac: shfaqja më e madhe e dronëve në Evropë për t’u parë gjatë gjithë fundjavës në Gjenevë. Një tufë dronësh ndriçuan qiellin e Gjenevës Festivali « Flake mbi liqe » (Feu au Lac) filloi të enjten. Vazhdon gjatë gjithë fundjavës së Ngjitjes.

Mbreme Gjeneva hap sytë edhe një herë në orën 22:00 për të admiruar afro 1400 dronë poetikë Gati 1400 dronë në portin e Gjenevës. Ky evenment theu rekordin evropian!

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...