9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Me Dronët « BayrakPaqe » mbi Gjenevë. Dronët jo vetëm për luftë, por edhe per paqe: Këte e deshmoi Zvicra përmes 1400 droneve flake e drite mbi liqenin e Gjenevës

Gjenevë, 22 maj -Dronët nuk sherbjene vetem per lufte, por edhe per paqe (Des drones non seulement pour la guerre, mais aussi pour la paix : la Suisse l’a prouvé avec 1400 drones lance-flammes et légers au-dessus du lac Léman)  se paku per te kenqur syte jo vetem te vegjelve, por edhe te medhenjeve. Kjo u deshmua mbremë ne Gjenevë ku mijera qytetare nga mbarë kantoni u mblodhe per ta ndjekur festivalin « Flake mbiliqe » (Feu au Lac) ku per disa ore « manovruan » e 1400 droneve ne qiellin erret mbi liqenin Lac du Leman ne Gjenevë mbi bustin e Skenderbeut, prane OKB-së, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rreth 150,000 spektatorë në Gjenevë për një balet me dronë unik në Evropë

Ky spektakel multicolor sipas gazetes Le Canton27.ch bashkoi dhe u ndoq me koken larte jo vetem nga zvceranet, por edhe nga « multienticitet » tjera, nga ata qe ju mungon paqja dhe liria nga ukrianasit, shqiptaret, afrikanet e vende tjera ne lufte dhe te okupuara nga regjimet diktatoriale.

 

Zjarri mbi Liqen

Feu au Lac: shfaqja më e madhe e dronëve në Evropë për t’u parë gjatë gjithë fundjavës në Gjenevë. Një tufë dronësh ndriçuan qiellin e Gjenevës Festivali « Flake mbi liqe » (Feu au Lac) filloi të enjten. Vazhdon gjatë gjithë fundjavës së Ngjitjes.

Mbreme Gjeneva hap sytë edhe një herë në orën 22:00 për të admiruar afro 1400 dronë poetikë Gati 1400 dronë në portin e Gjenevës. Ky evenment theu rekordin evropian!

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...