4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Dr. Vjosa Osmani sot u zgjodh presidente e re e Kosovës

Prishtinë 4 Prill – Seanca e zgjedhjeve presidenciale u kryesua nga Presidenti i Kuvendit të Kosovës, Z. Glauk Konjufca, dr. Vjosa Osmani ka marrë votat e nevojshme për postin e presidentes. Ajo sot është votuar me 71 vota në rundin e tretë, duke marrë kështu pozitën e të parës së shtetit.

Vjosa Osmani u zgjodh president me 71 vota

Pasi kuumi u mbush me 82 deputetë (nga 120 deputetë në parlamentin kosovar) Vjosa Osmani, me votim të fshehtë, 71 deputetë votuan PRO për presidentët e Kosovës, raporton korrespondenti i Prishtinës i gazetës zvicerane shqiptare Le Canton27.ch

Por partitë serbe, ajo e PDK-së dhe AAK-së, e njohur si partia e « komandantëve » të UCK-së, nuk ishin të pranishme në dhomë për të votuar për Vjosa Osmanin për presidencën e cila ishte gruaja më e votuar. (Mbi 300,000 ) voton në historinë e zgjedhjeve në Kosovë.

Pas fitores, znj. Vjosa Osmani i tha korrespodentit nga Prishtina të gazetës zvicerane shqiptare Le Canton27.ch se « Unë do të jem president i të gjithë qytetarëve të Kosovës, pavarësisht nga kombësia apo përkatësia politike e tyre, kështu që ne kemi rënë dakord të jemi një shtet. Demokratik pluralist. Unë gjithashtu do të jem presidentë të diasporës shqiptare, veçanërisht ata të Zivcer, Gjermani, Amerikë të cilët i respektoj jashtëzakonisht dhe që janë afër njerëzve tanë në kohërat më të vështira …  »

Ishte interesante të përmendet se Vjosa Osmani u zgjodh presidente e Kosovës falë fotografisë së dy deputetëve pas « dezertimit » të tyre nga të dy partitë PDK (Hashim Thaçi) dhe AAK Ramush Haradinaj që bojkotuan seancën e kuvendit të Kosovës për të votuar Vjosa Osmanin por la president.

Albin Kurti, udhëheqësi i partisë anti-vendosje Vetëvendosje dhe kabineti i tij fituan 67 vota në parlament nga 120 vende.

“Pozicioni i qeverisë amerikane mbetet i pandryshuar. Ne mbështesim një votim në Kuvend për presidentin. Ne u bëjmë thirrje të gjithë anëtarëve të Kuvendit të përmbushin përgjegjësitë e tyre ndaj qytetarëve të Kosovës duke marrë pjesë në votim dhe duke siguruar një kuorum. « Tha Ambasadori i SHBA në Kosovë Philip Kosnet, transmeton gazeta zvicerane shqiptare Le Canton27.ch

Ndërsa vaksinimet kanë filluar në të gjithë Evropën, Kosova, një nga rajonet më të varfra në kontinent, ende po lufton për të marrë doza për 1.8 milion njerëzit e saj.

Qeveria e tij pritet të vihet nën presion të fortë nga BE dhe SH.B.A. për të rifilluar bisedimet me Serbinë. Beogradi ende refuzon pavarësinë e shpallur nga Kosova në 2008, një burim i tensioneve të mëdha në rajon.

Në Kosovë, në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 14 shkurtit 2021, sipas rezultateve përfundimtare të vërtetuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, lista e lëvizjes Vetëvendosje është fituese me 438,335 vota – 50,280 përqind – 58 vende në Asamblenë me 120 anëtarë, numri dy në këtë listë, Vjosa Osmani është më e votuara nga të gjithë kandidatët e të gjitha listave me 300,756 vota. Në historinë e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, vetëm Presidenti historik i Kosovës, Ibrahim Rugova, mori më shumë vota.

Deri më tani, Kosova e pasluftës ka pasur gjashtë presidentë: Ibrahim Rugova, Fatmir Sejdiu, Behgjet Pacolli, Atifete Jahjaga, Hashim Thaçi dhe tani Vjosa Osmani. Midis këtyre presidentëve, dy presidentë ishin “zviceranët” Bahgjet Pacolli dhe Hashim Thaçi të cilët kishin kaluar vite në Zvicër.

Duke vepruar si president për mezi katër muaj, Vjosa Osmani është tashmë në gjurmët e fushatës. Në nëntor, paraardhësi i tij Hashim Taci u padit për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Tribunali Special për Kosovën në Hagë.

Vjosa Osmani dhe Zvicra

Kosova shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008 si një shtet i pavarur, duke iu bashkuar shumicës së vendeve perëndimore, por jo Serbisë, Kinës dhe Rusisë. Zvicra njohu Kosovën si shtet sovran më 27 shkurt 2008, dhjetë ditë pas shpalljes së pavarësisë. Kosova e ka njohur qytetin e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit. Nga ana e tij, Izraeli njohu zyrtarisht vendin evropian. Izraeli bëhet vendi i 117-të që njeh republikën e Kosovës.

Vjosa Osmani (38) gjithashtu mbajti pozicione shumë të forta në vitin 2020, gjatë disa kthesave të mëdha politike, të cilat përfundimisht çuan në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të cilat do të zhvillohen në 14 Shkurt.

Duke qenë e përfshirë në negociatat e pavarësisë, Vjosa Osmani e njeh mirë Zvicrën. Ajo e konsideron atë si një nga partnerët më strategjikë.

“Së pari sepse Zvicra ishte një nga vendet e para që u pozicionua në favor të pavarësisë së Kosovës, së bashku me Micheline Calmy-Rey. Kështu që Zvicra ka qenë atje për ne në kohë të vështira ”.

Presidentja e sapo zgjedhur Vjosa Osmani i tha gazetës zvicerane shqiptare Le Canton27.ch « Miqtë e mirë shihen në ditë të vështira. Zvicra ka qenë atje për Kosovën në kohë të vështira. Ne kemi një diasporë shumë të rëndësishme në Zvicër, e cila shërben si urë lidhëse midis dy vendeve tona … ”

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...