4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Dr.Sali Berisha vlerëson lart profesionalizmin e gazetarit tonë nderkombetar në Gjenevë VIDEO

Tiranë, 10 qershor (Brunilda Cami)-Ish-presidenti dhe ish-kryemnistrit shqiptar Sali Berisha ka pritur gazetarin tonë nderkombetar Nefail Maliqin i cili jeton dhe vepron në Zvicër që prej me shumë se dy deceniesh, që ndjek aktivitetet në organizatat ndërkombëtare në Gjenevë dhe Qeverinë helvetike (DFAE) në Bernë.

Berisha: Nefal Maliqi, veteran dhe shembull i gazetarisë shqiptare në ballkan dhe diasporë

Gjatë këtij takimi z.Berisha ka vlerësuar lart profesionalizmin e gazetarit tonë ndërkombetar në Gjenevë.

« Nefail Maliqi në mënyrë profesionale si gazetar duke hapur dyer të të gjitha organizatve nderkombetare, ka bërë shumë me intervistat e tija me qindra personalitete botërore, me shkrimet dhe raportimet nga Zvicra duke përcjellur frymën demokratike dhe tolerancën në ballkan. Njëkohësisht ai gjatë decenive të fundit ka bërë shumë në sensilbizimin e cëshjes së Kosovës dhe asaj mbarë shqiptare në arenën ndërkombëtare. Nefail Maliqi për më shumë se 20 vite nga Gjeneve që ishte zëdhës i Zvicres dhe urë mes Zvicres dhe Shqiperise-Kosoves i qëndroi besnik profesionit të tij si një gazetar profesional dhe apolitik, duke i kotribouar avancimit të proceseve demokratike në Kosovë dhe rajon.. »

« Nefal Maliqi, veteran dhe shembull i gazetarisë shqiptare në ballkan dhe diasporë. Njëherësh eshte edhe mik i imi i vjetër dhe i presidentit historik të Kosovës Ibrahim Rugova që sot ëshë bërë zëdhënës i Zvicres ne ballkan.. » ka deklaruar z.Sali Berisha para gazetareve shqiptarë ne Tiranë

”Pasi falemenderova për pritjen, me liderin e shqiptarëve Sali Berisha biseduam për marëdheniet shqiptaro-shqiptare mes dy shteve te Kosoves dhe Shqiperise, të cila i celsoi shumë të mia, madje vëllayërore, pastaj pëer per mardheniet e mira me Zvicren dhe diasporen shqiptare, per diskriminim e te drejtave dhe lirive ne Luginen e Presheves per qytetaret dhe studentet kosovare ne Shqiperi si dhe per rolin e mediave ne avancimin e proceseve demokratike etj..“ ka thënë kolegu Maliqi pas takimit me z.Berisha.

 

 

 

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...