2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Ragmi Mustafa nga PDSH: Shqiprim Arifi na ka dhënë mesim në vitin 2016 që ta krijojmë sivjet pushtetin lokal pa APN-në!

Preshevë, 29 mars -« Nëse në vitin 2016 janë thyer rregullat e demokracisë kur PDSH ishte e para dhe shkoi në opozitë, atëher është krijuar mundësia që edhe kësaj radhe të ndodhë… » ka thëne kryetari i PDSH-së Dr.Ragi Mustafa i cli permes nje omunikate ka faldsneruar qyteraet e Preshves për zgjdhje te qeta dhe perkrahjen e PDSH-së e cila ka shënuar një rritje te dukshme, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kryetari i Partisë Alternativa për Ndryshim, Shqiprim Arifi, ka fituar zgjedhjet e parakohshme lokale në Preshevë, me 6 mijë e 20 vota, të përkthyera në 14 mandate. Partia e dytë me më shumë vota është partia demokratike shqiptare, e kryesuar nga Ragmi Mustafa. Ndërsa partia për Veprim Demokratik, e Ardita Sinanit ka fituar 7 mandate në kuvendin komunal. Zgjedhjet e parakohshme të 28 marsit ishin të tretat brenda katër viteve ndërsa pjesëmarrja ishte e ulët.

« Të dashur anëtar e simpatizues të Partisë Demokratike Shqiptare, zgjedhjet lokale tanimë kanë mbaruar. Jemi në pritje të rezultateve preliminare nga KKZ. Megjithëate partia ka siguruar rezultatet e zgjedhjeve nga anëtarët e saj të këshillave të votimit. Jemi të radhitur në vendin e dytë. Prandaj, falënderimet u takojnë gjithë atyre që dhanë kontribut në këtë rezultat edhe pse më të fuqishëm e kemi pritur.. » thuhet ne fillimit te komunikates se kryetarit te PDSH-së z.Ragmi Mustafa i cili ka falekderuar votusit per besimin ndaj prtise se tij në Preshevë

Sipas liderit të PDSH-së  » Nga ana tjetër, rezultati i përgjithshëm i zgjedhjeve ofron më shumë mundësi të formimit të Pushtetit Lokal. Nëse në vitin 2016 janë thyer rregullat e demokracisë kur PDSH ishte e para dhe shkoi në opozitë, atëher është krijuar mundësia që edhe kësaj radhe të ndodhë. »

« Një prej mundësive është që këtë pushtet aktual në formën e organit të përkohshëm t’a nisim për opozitë dhe t’a çlirojmë Preshevën. Këtë do e synoj përfundimish PDSH. Urime dhe fat e suksese në vazhdimsi. Fushata mbaroi,por politika po fillon, e këtë do të dijmë t’a bëjmë. #falemderit të madhe gjithë votuesve të PDSH-së #autokton e krenar.. » thuhet ne fund te komunkates se PDSH-së nenshkruar nga krytewrai i saj Ragi Mustafa May be an image of 1 person and text

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...