4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Dje fitoi PS, por jo edhe Shqipëria! Ky vend për ndërkombëtaret mbetet ende një vrimë e zezë

Bernë, 26 pril -Dje më 25 prill fitoi PS dhe stafi i Ramës bashke me mediat e tij, por jo edhe Shqiperia! Me kete u deshmua se Shqiperia ka nevoje per ndryshim por jo edhe PS e Edi Ramës! Për nderkombëtaret Shqipëria mbetet ende një vrimë e zezë.  shkrun gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prandaj edhe këta qe fituan kane te drejte te festojnë, pune e madhe pse Shqiperia ka ngecur ne gjitha sferat si ne integrime ashtu edhe ne luften kunder korrupcionit, krimit te organizuar qe sot Sqhiperia konsiderohet vendi me i varfur ne rajon dhe me nje eksod dhe papunesi me te madhe ne Evropër shih shifrat e ILO-s dhe OIM ne Gjenevë.

Pse tham Fitoi PS? Normal se fitoi meqe qeveria e Rames kishte privuar te drjeten e votes për qindra mijera shqiptarët ne Greqi dhe Itali (rreth nje milion) si dhe mërgimtaret tjere ne Zvicer dhe vendet e BE-së (mbi 100 mije). Kete « fitore » të PS e mundesoi edhe blerja e votave bashjke me maniupulimet e votave thuajse ne te gjitha qarqet. Nese PS paska marrur rreth 300 mije vota (aq sa ka fituar vetem nje person ne Kosovë- psh. Albini apo Vjosa) nuk don te thote se ka fituar Shqiperia me gati 4 milion banore, me te drejte vote ishin mbi 3.5 milionë shqiptarë më 25 prill, ku 107 mijë votues ishin të regjistruar për herë të parë, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

E tham se dje fito PS por jo edhe Shqipëria! Për nderkombëtaret Shqiperia mbetet ende një vrimë e zezë sespe ne cdo raport apo sondazh nderkombëtare Sqhiperia radhitet e fundit për gjera pozitive, ose e para per gjera te zeze (negative). Kete mund te deshmojne jo vetme raportet e OKB-së por edhe ato nga BE, Reporest sans Frontieres dhe IFJ ne Bruksel, por edhe ato nga Interpol dhe Eurpol te cilat organizata boterore Shqipërine e radhisin nderv vendet me rrezikishme dhe ekrcnuese për shoqerine per shkak veprimtarive kriminale ne rajon.

Mjaftone te lexojme ttitjt e mediave boterore si: « Interpol, Shqipëria në vend të parë për të akuzuarit për krime që janë në kërkim ndërkombëtar » apo « Pas Interpolit edhe Europol, Shqipëria mbetet burimi kryesor i kriminalitetit dhe trafikimit te drogës në Evropë!.. » apo « En Albanie, l’argent de la drogue est devenu l’argent de la politique »; « Cannabis, Kokain, Waffen – die albanische Mafia »: « Albanian Prime Minister Blasts Accusations of Italian Mafia Connections »..

Pa llogaritur ata në Amerikë, ne Austarli apo vendet skandinave hër për hë numri i qytetarëve jashtë Shqiperisë që jetojne dhe veprojne aktualisht në perendim dhe vendet limitrofe sillet rreth 1 milionë me të drejtë vote, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke sjellur shifra si me poshtë te qyetarëve nga Shqiperia ku ata shtrihen me dendur ne disa vende evropiane.

Në vitin 2019, sipas vlerësimeve të tërthorta, numri i diasporës së re llogaritet të jetë rreth 1,64 milionë shtetas jashtë vendit ose rreth 36 % të shtetasve shqiptarë gjithsej shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Eurostat.
Për shembull në Zvicër janë 1.381 shqiptarë, pa numeruar ata ilegal, pastaj në Blegjike 5.251, France-5.231, Gjermani 8.400, ne Itali -451.437, ne Greqi- 480.851, Britani te Madhe 5.785, Austri-1.581. Turqi-10.000 (ose cilen shifer t’i vesh nuk gabon) Por mos te harrojme se qytetare nga Shqiperia mbi 5.000 kemi sot edhe në Kosovë, Maqedoni, Mal te Zi madje edhe ne Serbi me te drejtë vote.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...