0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Diskriminimi serb në vepër në Preshevë. Ne mesin e 50 mjekëve shqiptare dhe një serbi në shtëpinë e shendetit, drejtori serb?!

Preshevë, 21 maj -Deputeti shiptar ne parlamentin serb Shaip Kamberi pyet Ministrin Loncar: Nga 55, 50 janë shqiptarë. Pse një serb drejtor në Shtepine e shendetit ne Presheve. Kjo i bie sikur ne Beogad ne mesin e 50 mjekeve serb te jete nje drejtor shqiptar!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Deputeti shiptar Shaip Kamberi pyeti Ministrin e Shëndetësisë Zlatibor Loncar pse ai caktoi një Serb si drejtor të Qendrës Shëndetësore në Preshevë.

Ai gjithashtu pyeti nëse ky ishte mesazhi i shtetit që shqiptarët konsiderohen të padëshirueshëm.

Kamberi tha se Loncar largoi detyrat e drejtorit të Qendrës Shëndetësore në Preshevë në Mars, sepse të drejtat themeluese mbi qendrat shëndetësore u morën nga Republika.

« Nuk është deklaruar nëse drejtori i mëparshëm ka udhëhequr gabimisht apo ka bërë një gabim në drejtimin e Qendrës Shëndetësore. Përshtypja e lënë nga vendimi për shkarkimin është se drejtori u shkarkua në mënyrë të padrejtë për shkak të përkatësisë etnike ose politike, » tha Kamberi.

Ministri emëroi Dr. Boban Spasić si drejtorin e ri në detyrë, tha Kamberi dhe deklaroi se ai është në një institucion shëndetësor, ku punojnë më shumë se 90 përqind e shqiptarëve. person i caktuar me kombësi serbe për ta udhëhequr atë.

« A u ndikua nga pranueshmëria kombëtare ose partiake? A konsiderohet i padëshirueshëm mesazhi i dërguar nga Serbia se shqiptarët janë të papërshtatshëm për të kryer funksione dhe si të tillë? », Pyeti Kamberi

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...