1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Dhjetra qytetarë në Prishtinë dhe Beograd solidarizohen me Izraelin. OKB: Forcat e Natajahut vrasin 63 fëmijë në Palestinë

Prishtinë, 21 maj -Pasditen e sotme është mbajtur në Prishtinë marsh solidarizues pro Izraelit, ne te cilin tubim ishin mb ledhur nja 50-60, po aq sa edhe fëmije u vrare ne Palestinë nga forcat izraelite. Aty, qytetarët kërkuan që të ketë paqe mes Izraelit dhe Palestinës, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch

Njëri nga organizatorët e këtij marshi, Arlind Imeri, tha se kanë dal në Prishtinë për të përçuar mesazhin e paqes, që siç tha ai, është e domosdoshme për të dy popujt. Ai tha që çdo humbje jete, qoftë nga ana e palestinezëve apo nga izraelitët është e dhimbshme dhe duhet të mbrohet. Një tubim i ngjasme eshte mbajtur po ashtu edhe ne kryeqytetin serb ne Beograd në mbështetje të Izraelit.

Në kete tbuim pro Iraelit u kenduan himnet e Serbisë dhe Izraelit. Situata mes Izraelit dhe Palestine mbetet e tensionuiar perknder nje amrepushimi te brisht. Sipas raporti te fundit te OKB-së  ne Palestine jane vrare 213 palestineze (63 femije) dhe 440 te plagosur. Kurse ne anen e Izraelit u vrane 12 izraelitë (ne mrsin e tyre dy tajlandez dhe disa te huaj) dhe 1 fëmije, ndersa u plagosën 294

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...