7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Dhjetra qytetarë në Prishtinë dhe Beograd solidarizohen me Izraelin. OKB: Forcat e Natajahut vrasin 63 fëmijë në Palestinë

Prishtinë, 21 maj -Pasditen e sotme është mbajtur në Prishtinë marsh solidarizues pro Izraelit, ne te cilin tubim ishin mb ledhur nja 50-60, po aq sa edhe fëmije u vrare ne Palestinë nga forcat izraelite. Aty, qytetarët kërkuan që të ketë paqe mes Izraelit dhe Palestinës, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch

Njëri nga organizatorët e këtij marshi, Arlind Imeri, tha se kanë dal në Prishtinë për të përçuar mesazhin e paqes, që siç tha ai, është e domosdoshme për të dy popujt. Ai tha që çdo humbje jete, qoftë nga ana e palestinezëve apo nga izraelitët është e dhimbshme dhe duhet të mbrohet. Një tubim i ngjasme eshte mbajtur po ashtu edhe ne kryeqytetin serb ne Beograd në mbështetje të Izraelit.

Në kete tbuim pro Iraelit u kenduan himnet e Serbisë dhe Izraelit. Situata mes Izraelit dhe Palestine mbetet e tensionuiar perknder nje amrepushimi te brisht. Sipas raporti te fundit te OKB-së  ne Palestine jane vrare 213 palestineze (63 femije) dhe 440 te plagosur. Kurse ne anen e Izraelit u vrane 12 izraelitë (ne mrsin e tyre dy tajlandez dhe disa te huaj) dhe 1 fëmije, ndersa u plagosën 294

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...