22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Dimri që e lam pas mori me vete 21 persona në Zvicër që u mbytën në orteqe

Bernë, 27 maj -Vetëm këtë dimër 21 persona kanë humbur jetën nga ortekët në Zvicër dhe 222 janë prekur prej tyre. Kjo është më e lartë se mesatarja e regjistruar në 20 vitet e fundit, tha Instituti për Kërkimin e Borës dhe Ortekut (SLF) në Davos, shjrkuan ATS/SDA, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas SLF, 137 orteqe u raportuan në Zvicër gjatë dimrit 2022-2023, duke prekur 222 njerëz – gati dyfishi i numrit të njerëzve të prekur në dimër gjatë 20 viteve të fundit.

Rreth 21 persona humbën jetën në ortekë, pak më e lartë se mesatarja e 17 vdekjeve të regjistruara gjatë 20 viteve të fundit. Shumica e atyre që vdiqën ishin në turne skish, me nëntë skiatorë jashtë pistes që humbën jetën në ortekë. Nuk u regjistruan vdekje në zonat e skive.

Çfarë po shkakton ortekët?

Orteku më vdekjeprurës ndodhi më 19 maj mbi Stechelberg në qytetin Lauterbrunnen në kantonin e Bernës, i cili vrau tre persona.

Aksidentet malore në Zvicër: shifrat

Në shkurt, një seri orteqesh gjatë një fundjave vrau 11 persona në Zvicër, Austri dhe Itali. Javën e kaluar tre alpinistë holandezë u gjetën të vdekur në kantonin zviceran të Valais, pasi u befasuan nga një ortek.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...