12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Dick Marty për së gjalli ka arritur që të jetësojë agjendën serbe dhe ruse për demonizimin e krerëve shtetëror dhe djallëzimin e shtetit të Kosovës

Shkruan: Artan BEHRAMI

Ende pa filluar procesi gjyqësor kundër krerëve të UÇK-së, Dick Marty për së gjalli ka arritur që të jetësojë agjendën serbe dhe ruse për demonizimin e krerëve shtetëror dhe djallëzimin e shtetit të Kosovës.

Që nga viti 2010, raporti i Martyt e ka vendosur Kosovën në një gjyq publik, me përmasa shkatërruese për imazhin e shtetit të Kosovës.

Por, duket se kjo për Serbinë dhe për Rusisë ishte e pamjaftueshme. Ata e donin Martyn të vdekur, për të fajësuar më pas shqiptarët!

Një praktikë e njohur dhe e përdorur nga Serbia shumë herë në Kosovë.

Lojëra, në të cilat, fatkeqësisht, populli shqiptar beson verbërisht- më shumë se çdo popull tjetër në botë, duke vazhduar edhe sot ta fajësojnë njëri-tjetrin për krime që fare s’i kanë bërë shqiptarët!

Marty shpërfaqi po ashtu një paradoks skandaloz, të paprecedent për botën demokratike.

Shërbimi Inteligjent serb, i kontrolluar 100% nga Vuçiqi, e dëshiron vdekjen e Martyt, të cilin e kishin furnizuar me dezinformata serbe dhe ruse, mbi të cilat është krijuar dosja e prokurorisë kundër krerëve të UÇK-së.

Paramendoni, një gjykatë e financuar nga Bashkimi Evropian furnizohet me informacione nga Serbia, e cila ka kryer gjenocid në Bosnjë dhe në Kosovë.

Një shtet kriminal përnjëherë bëhet “dëshimtar” kundër luftës çlirimtare të një populli për liri!

Një Shërbim Inteligjent, që ende parapaguan vrasës, e krijon termin “Ndërmarrje e Përbashkët Kriminale“, të cilën Prokuroria e Gjykatës Speciale e vendos si titull të aktakuzës kundër krerëve të UÇK-së.

Një Gjykatë sui-generis, e krijuar nën presionin e BE-së, e dedikuar për shtete të dobëta, të pafuqishme, edhe sot vazhdon të veprojë me maunalin e Shërbimit Interligjent të Serbisë dhe ish-agjentit të tyre, Dick Marty!

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...