11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të shumta, pjesa dërrmuese e të cilave u dërgohen familjarëve.. Shtetet nga më së shumti dërgohen remitencat janë shtetet gjermano-folëse (Gjermania dhe Zvicra), pas tyre, SHBA, Italia, Austria, Franca etj, shkruan nga Prishtina korrespendenti i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch


Diaspora ka dërguar në Kosovë 1 miliard euro remitenca deri në tetor të këtij viti. Zvicra, nga vendet evropiane, është vendi prej nga diaspora dergon para më së shumti në Kosovë

Guvernatori Fehmi Mehmeti përmbyll mandatin e tij« Deri në shtatorin e vitit të kaluar nga Gjermania janë dërguar 120.1 milionë euro, nga Zvicra janë dërguar 56.6 milionë euro, SHBA – 25.5 milionë, Austria – 16.1, Italia – 14.2 milionë euro, Franca – 11.5 milionë euro…Lirisht mind te themi se diaspora ka dërguar në Kosovë 1 miliard euro remitenca vitin e kaluar » ka thëne drejtori i BQK z. Fehmi Mehemti ne nje interviste dhene javen e kaluar gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Shuma prej 56.6 milonë CHF eshte shifer zyrtare qe kane arritur te regjistrone administrata e BQK (janar -shattor 2022, duek mos perfshire tre muajt e vitit)  ketu duke mos llogaritur paratë qe shkojne ne menyre private, dore pas dore, permes familjareve apo miqve. Nisur nga proporcioni dhe numri pranise se diaspores shqiptare ne vendet evropiane, sipas gazetes Le Canton27.ch Zvicra, nga vendet evropiane, është vendi prej nga diaspora shqiptare dergojne me së shumti para në Kosovë.

Sipas shefit te BQK z.Mhemeti « Gjatë vitit të kaluar (2022), remitencat arritën në shumën prej 1.2 miliardë euro apo një rritjen prej 6.0%, ndërsa në vitin 2021, remitencat kishin shënuar rritje prej 17.7%. Në janar të këtij viti (2023), vlera e remitencave arriti në shumën prej 83.8 milionë euro, një rritje prej 13.3 milionë euro në krahasim me janarin e vitit 2022, ku remitencat ishin në vlerën prej 70.5 milionë eurosh. Vlerësimet preliminare sugjerojnë për një rritje të remitencave prej 18.9% në janar 2023, përderisa parashikimet e BQK-së sugjerojnë rritje prej 6.7% për vitin 2023. »

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....