9.7 C
Berne
mardi 16/04/2024

Dhjetra mijë zvicerane ne protesta pro Ukraines dhe kunder regjimit rus. Paruall kyresor ishte : Putini Kirminel!

Gjenevë, 26 shkurt – Në Gjenevë sot ne sheshin para OKB-së u mblodhen mijera zviceranë dhe ukraians duke valëvitën flamuj dhe pankarta për të denoncuar sulmin regjmit rus te prire nga diktatori Vladimir Putin. U kënduan slogane në frëngjisht, anglisht, ukrainisht. “Vrasësi i Putinit!”, “Çliro Ukrainën!”, “Jo agresionit!”, “Nuk ka punë me Rusinë!” jehonë veçanërisht gjatë mitingut. Protesta te njejta solidarizmi me Ukrauinen dhe kunder okupatroit rus, u organizuan pos ne Gjeneve edhe ne mbare Zvicren si në Berne, Zurich, St.Gallen etj.. , njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Zvicra duhet “të përballet me sfidën”

Para turmës iu drejtuan edhe folës të ndryshëm, anëtarë të diasporës apo përfaqësues të partive politike zvicerane. Ata i bënë thirrje Këshillit Federal që “të marrë përsipër përgjegjësitë e tij” dhe “të veprojë pa vakët” duke marrë “sanksione konkrete dhe të ashpra”.

Në veçanti, ata kërkuan një bllokim të menjëhershëm të llogarive të oligarkëve rusë. Zvicra nuk duhet të shërbejë si « bazë e pasme » për presidentin rus dhe mbështetësit e tij, përsëritën folësit në mikrofon.

Midis tyre, këshilltari i Shteteve të Gjenevës, Carlo Sommaruga, kërkoi « më shumë guxim dhe veprim » nga qeveria zvicerane përballë një sulmi rus që « shkel vlerat e demokracive evropiane ». Masat që duhet të marrë Zvicra duhet të jenë « në kulmin e sfidës », tha ai, citon gazeta Tribune de Geneve, transmeton Le Canton27.ch

Folësit e tjerë vlerësuan guximin e popullit ukrainas dhe kërkuan që Zvicra të zbatojë « një politikë të mirëfilltë pritjeje dhe ndihme humanitare ».

Shumica e demonstruesve, të cilët mbërritën në fund të mëngjesit, filluan të largohen nga Place des Nations rreth orës 13:30. Tubimi shkoi pa pengesa.

Dhjetëra mijëra njerëz në Bernë

Një demonstratë e madhe kundër luftës në Ukrainë po zhvillohet të shtunën në Bernë, e thirrur nga një aleancë e gjerë lëvizjesh, organizatash dhe partish. Midis 10,000 dhe 20,000 njerëz u mblodhën në rrugët e kryeqytetit.

“Paqe për Ukrainën dhe gjithë Evropën” ishte slogani i demonstratës së autorizuar që filloi në mesditë në Schützenmatte, jo shumë larg stacionit të Bernës. Demonstruesit donin të shprehnin solidaritetin e tyre me ukrainasit.

Sipas thirrjeve të ndryshme, është i nevojshëm një deeskalim dhe një zgjidhje politike e konfliktit në kuadër të marrëveshjeve shumëpalëshe. E sfidohet edhe Zvicra, shkruan PS, të Gjelbërit, partitë e tyre rinore si dhe disa organizata pacifiste në një deklaratë të përbashkët.

Zvicra duhet të marrë sanksione të ashpra kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe elitave ruse dhe të mbështesë ato të BE-së. Përveç kësaj, Këshilli Federal duhet të ndërmarrë menjëherë hapa për të pritur të paktën 10,000 njerëz që kërkojnë mbrojtje nga Ukraina.

Demonstrata kundër luftës në Ukrainë u organizuan të shtunën edhe në Bellinzona, Bazel dhe Lucern. Tashmë të enjten e kaluar, tubime spontane u zhvilluan në disa qytete zvicerane, duke mbledhur mbi një mijë njerëz në total.

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....