15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Dhjetra mijë zvicerane ne protesta pro Ukraines dhe kunder regjimit rus. Paruall kyresor ishte : Putini Kirminel!

Gjenevë, 26 shkurt – Në Gjenevë sot ne sheshin para OKB-së u mblodhen mijera zviceranë dhe ukraians duke valëvitën flamuj dhe pankarta për të denoncuar sulmin regjmit rus te prire nga diktatori Vladimir Putin. U kënduan slogane në frëngjisht, anglisht, ukrainisht. “Vrasësi i Putinit!”, “Çliro Ukrainën!”, “Jo agresionit!”, “Nuk ka punë me Rusinë!” jehonë veçanërisht gjatë mitingut. Protesta te njejta solidarizmi me Ukrauinen dhe kunder okupatroit rus, u organizuan pos ne Gjeneve edhe ne mbare Zvicren si në Berne, Zurich, St.Gallen etj.. , njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Zvicra duhet “të përballet me sfidën”

Para turmës iu drejtuan edhe folës të ndryshëm, anëtarë të diasporës apo përfaqësues të partive politike zvicerane. Ata i bënë thirrje Këshillit Federal që “të marrë përsipër përgjegjësitë e tij” dhe “të veprojë pa vakët” duke marrë “sanksione konkrete dhe të ashpra”.

Në veçanti, ata kërkuan një bllokim të menjëhershëm të llogarive të oligarkëve rusë. Zvicra nuk duhet të shërbejë si « bazë e pasme » për presidentin rus dhe mbështetësit e tij, përsëritën folësit në mikrofon.

Midis tyre, këshilltari i Shteteve të Gjenevës, Carlo Sommaruga, kërkoi « më shumë guxim dhe veprim » nga qeveria zvicerane përballë një sulmi rus që « shkel vlerat e demokracive evropiane ». Masat që duhet të marrë Zvicra duhet të jenë « në kulmin e sfidës », tha ai, citon gazeta Tribune de Geneve, transmeton Le Canton27.ch

Folësit e tjerë vlerësuan guximin e popullit ukrainas dhe kërkuan që Zvicra të zbatojë « një politikë të mirëfilltë pritjeje dhe ndihme humanitare ».

Shumica e demonstruesve, të cilët mbërritën në fund të mëngjesit, filluan të largohen nga Place des Nations rreth orës 13:30. Tubimi shkoi pa pengesa.

Dhjetëra mijëra njerëz në Bernë

Një demonstratë e madhe kundër luftës në Ukrainë po zhvillohet të shtunën në Bernë, e thirrur nga një aleancë e gjerë lëvizjesh, organizatash dhe partish. Midis 10,000 dhe 20,000 njerëz u mblodhën në rrugët e kryeqytetit.

“Paqe për Ukrainën dhe gjithë Evropën” ishte slogani i demonstratës së autorizuar që filloi në mesditë në Schützenmatte, jo shumë larg stacionit të Bernës. Demonstruesit donin të shprehnin solidaritetin e tyre me ukrainasit.

Sipas thirrjeve të ndryshme, është i nevojshëm një deeskalim dhe një zgjidhje politike e konfliktit në kuadër të marrëveshjeve shumëpalëshe. E sfidohet edhe Zvicra, shkruan PS, të Gjelbërit, partitë e tyre rinore si dhe disa organizata pacifiste në një deklaratë të përbashkët.

Zvicra duhet të marrë sanksione të ashpra kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe elitave ruse dhe të mbështesë ato të BE-së. Përveç kësaj, Këshilli Federal duhet të ndërmarrë menjëherë hapa për të pritur të paktën 10,000 njerëz që kërkojnë mbrojtje nga Ukraina.

Demonstrata kundër luftës në Ukrainë u organizuan të shtunën edhe në Bellinzona, Bazel dhe Lucern. Tashmë të enjten e kaluar, tubime spontane u zhvilluan në disa qytete zvicerane, duke mbledhur mbi një mijë njerëz në total.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...