1.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Shefi i OKB-se del me nje mesazhe per okupstorin Izrael dhe sulmuesit e Hamasit..Ja cfare kerkon ai?

Lajmi i fundit nga OKB / Gouterres:

-Izraeli, t’ju liroj mejehere ujin, buken, rrymen civileve palestineze ne gaza

-Hamasi, të liroj menjëherë pengjez pa kushte.

To Israel, rapid and unimpeded access for humanitarian aid must be granted for humanitarian supplies and workers for the sake of the civilians in Gaza.

Izraelit, duhet t’i jepet akses i shpejtë dhe i papenguar për ndihma humanitare për furnizimet humanitare dhe punëtorët për hir të civilëve në Gaza.

Thuhet ne deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm te OKB-sr për situatën në Lindjen e Mesme, njofton gazeta zvicerane ne dhqip Le Canton27.ch

Në këtë moment dramatik, ndërsa jemi në prag të humnerës në Lindjen e Mesme, është detyra ime si Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara të bëj dy thirrje të forta humanitare.

Gazës po i mbarojnë uji, energjia elektrike dhe furnizime të tjera thelbësore. Kombet e Bashkuara kanë rezerva ushqimore, ujë, artikuj jo ushqimorë, furnizime mjekësore dhe karburant, të vendosura në Egjipt, Jordani, Bregun Perëndimor dhe Izrael. Këto mallra mund të dërgohen brenda disa orësh. Për të siguruar shpërndarjen, stafi ynë vetëmohues në terren, së bashku me partnerët e OJQ-ve, duhet të jenë në gjendje t’i sjellin këto furnizime brenda dhe në të gjithë Gazën në mënyrë të sigurtë dhe pa pengesa për t’ua shpërndarë atyre që kanë nevojë.

Secili prej këtyre dy objektivave është i vlefshëm në vetvete. Ato nuk duhet të bëhen pazare dhe duhet të zbatohen sepse është gjëja e duhur për t’u bërë.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...