6.9 C
Berne
jeudi 2/02/2023

Deshmi te reja: Serbët në Veri te Kosoves me 29 dhjetor 2022 ishin bere gati për lufte. Se kush i vuri keta thasë bandat e Vucicit apo Wagner, mund ta dije vetem Beogadi..

Prishtinë, 15 janar -Pranine e bandave serbe dhe grupeve kriminale ruse « Wagner » ne Veri te Kosovë e kishte paralajmëruar e para gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch dy dite para Vitit te ri (29 dhjetor 2022) qe beri jehone ne mediat boterore. Keshtu TV prestigjioz evropian Euronews, sikur edhe mediat zvicerane duke ju referuar platforme informative Le Canton27.ch ka shkruar  se «Mercenarët rusë të Wagner po ndezin konfliktin në Kosovë..»

Ne veri te Kosoves nje jave para Vitit te Ri bandat kriminale serbe ne bashkepunim me bandar ruse Wagner jo vetem se vune kamione ne 13 barrikada ne Veri te Kosovës, por duket se ata ishin bere gati edhe per lufte, qe gazetaret tane kane zbuluar disa llogore te ngritura me qindra thase me rërë qe dukeshi simpsotoblloqe per te sulmuar, qe na kujtonin luften e fundit (1999) kur Serbia beri invasion  e Kosovë.

Serbët në Veri te Kosoves me 29 dhjetor 2022 ishin bere gati për lufte. Se kush i vuri keta llogore me thasë bandat e Vucicit apo Wegner, mund ta dije vetem Beogadi. Grupi krimenal ruso-serb Wagner ehste mjaft aktiv në Serbine e Vucicit. Kjo po shifet edhe diteve te fundfit ne Veri te Kosovës te cilet jane prezent gjthandej përreth kufirit me Kosoven, duke barrikaduar rruget ne sy te BE-së. Bile, sot qindra serbe rektuohen ne Rusi si mercenar per te luftuar ne Ukrainë. Kjo nenkuptohon se Serbia po ja kthen argatin Ruise e cila po ashut gjate luftes ne Kosovë kishte derguar mercnar ne Serbi per t eluzfutuar perballe UVCK-së, përballe shqiptareve. Kemi deshmi me forgrafi ku shifen ruse si robe lufte apo te vrare nga forcat e UCK-saë, tek te cile tju jane gjtur dokumente indetifikimi ruse ne cirilicë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shqetesimet nga keto grupe krimanle serbe dhe ruse (Wegener)  ka folur edhe kryeministri Kurti në një intervistë për median holandeze NRC, ka thënë se “pjesëmarrësit e protestave në veri sillen me autobusë nga Serbia në mënyrë që ata të jenë udhëheqës të barrikadave. Kemi prova se këta janë persona të maskuar me simbole të grupit paramilitar rus ‘Wagner’, ‘Ujqit e Natës’, kjo një bandë ruse e motoristave besnikë ndaj Putinit, dhe të ashtuquajturës ‘Brigada e Veriut”, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prishtina alarmon opionin nderkombëtare për rreziqet e bandave krimniale serbe dhe ruse Wagner që po kërcnojne Kosovën

Kurti thotë se nuk mund t’i publikojë provat, për shkak se “pozicioni se nga ku janë marr fotot dhe videot mund të zbulojë burimet tona”.

Ai i dërgoi ato në prokurori. “Ne do të duhet të vendosim sundimin e ligjit në veri të Kosovës për të penguar paligjshmërinë që po ndodh atje”. 

Ndyrshe, shefi i stafit në Kabinetin e Presidencës së Kosovës, Blerim Vela, ka deklaruar se mbështetja për grupin paraushtarak rus “Wagner” nga ekstremistët e krahut të djathtë në Serbi është vazhdim i pranisë të mercenarëve serbë në anën e Rusisë në luftën kundër Ukrainës.

Vela ka thënë se marrëveshja e regjimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ekstremistët e krahut të djathtë synon ta destabilizojë rajonin.


Aucune description disponible.“Marrëveshja e regjimit të Vuçiqit me ekstremistët e krahut të djathtë synon të destabilizojë rajonin. Shprehja e mbështetjes për ‘Wagner’ nga ekstremistët e krahut të djathtë në Serbi është vazhdim i pranisë gjithnjë në rritje të mercenarëve nga Serbia në anën e Rusisë në luftën kundër Ukrainë
s”, ka thenë Vela (Expression of support for Wagner by right-wing extremists in #Serbia is continuation of the ever increasing presence of mercenaries from SRB on #Russia’s side in the war against #Ukraine.), citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vela ka thënë se marrëveshja e regjimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ekstremistët e krahut të djathtë synon ta destabilizojë rajonin.

Chollet në Beograd: Duhet të ndalet aktiviteti i grupit ushtarak rus “Wagner”

I dërguari i lartë amerikan Derek Chollet shprehu të enjten shqetësimin e fortë për aktivitetin e grupit të kontraktorëve privatë ushtarakë “Wagner Group” dhe për përpjekjet që mendohet se po bën ky grup për të rekrutuar ushtarë në Serbi dhe vende të tjera. Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit tha se i ka shprehur këto shqetësime gjatë bisedimeve në Beograd me Presidentin serb Aleksandar Vucic. “Kemi parë se Grupi Wagner po përpiqet të rekrutojë ushtarë nga Serbia dhe gjetiu, dhe kjo është diçka që ne mendojmë se nuk mund të vazhdojë”, u tha ai gazetarëve pas takimit.

Shume elemente dhe deklartata te vendoreve dhe nderkombëatreve se banda ruse «Wagner» vepron ne Veri te Kosovës qe shoqerohen me bandat kriminale serbe qe vune barrikadat para dy jave.

TV prestigjioz evropian Euronews, sikur edhe mediat zvicerane duke ju referuar platforme informative Le Canton27.ch ka shkruar  se « Mercenarët rusë të Wagner po ndezin konfliktin në Kosovë.. » 

Aucune description disponible.Ata nembremjen e e 29 nentorit kishin bllokuar qindra mergimtare ksovare qe ishin duke ardhur rruges permes Serbisë për ne Kosovë nga Zvicra. Shume mergimtare kishin deklaruar redaksise Le Canton27.ch se ishin prvokuar, kercnuar dhe allteruar nga keto banda kriminale ne emsine t edcilve kishete dhe te dehur. Nëse vazhdon keshtu me këto provokime dhen kercnime, ne do te njoftojme ambasaden zuvcierane  dhe evropiane ne Beograd.. »  Se jane prezent banda ruse « Wagner » ne veri kemi disa deshmi dhe elemente te shumta, për shembull emrat e tyre (qe degjoheni kur therrasin njeri-tjetrin), pastaj flamujt e rusise ne protesta dhe barrikada, pankartat «wagner» ne veri gjate protestave dhe rrugeve (mure), pastaj edhe gjuha qe flasin ata qe dallon nga serbishtja, po ashtu shkronja -Z- neper mure e lokale te serbve ne Veri…..

Perveq fotove qe tregojne prezencen e ndikimit rus ne veri te Kosovës ka edhe deklatata te autoriteteve te Kosovës te nderkombëtareve dhe mediave boterore se ne Veri te Kosovës veprojne banda ruse «Waghner»

Lidhur me banden kriminale ruse ka folur edhe shefi i Eulex-it z.Lars-Gunnar Wigemark ne nje interviste pakm dite pra Vitit te ri 2022 dhene gazetes zvicerane Le Canton27.ch. Ja cfare thote ai:

Le Canton27.ch: Sa janë të vërteta informacionet në media dhe foto, se ka prezencë të rusëve të armatosur në veri, madje ka pasur raportim edhe për pjesëtarë të forcave private “Wagner”?

Lars-Gunnar Wigemark:Nuk di cfare tju them per grupin  “Wagner”, por mund te them ate që kemi parë njerëz që ishin të maskuar mirë, e të cilët nuk ishin vendës dhe nuk flisnin serbisht, e prej nga vinin ata, disa mund të jenë vendas lokal apo mercenar…

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch «Rusia po nxit tensionet në veri të Kosovës pasi ka probleme në Ukrainë. Presidenti rus do të synojë nxitjen e konflikteve në vende të tjera, me të vetmin qëllim, shpërqendrimin dhe largimin e vëmendjes nga Ukraina. ».

Aucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

Abrashi, Shabani e Demhasaj me Grasshoppersin eliminohen nga Baseli i Zeqirit

Baseli është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Zvicrës në futboll. Grasshoppersi si vendas ka pësuar humbje me rezultat 5:3 nga Baseli. Përballja e Kupës mes...

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara nga kontrolli në një nga shtëpitë e presidentit Biden

FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë në një nga shtëpitë e Presidentit Joe Biden,...