11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Deputeti shqiptar nga Bujanoca si «Valter brani Sarajevo» n’midis Beogradit mbron Luginën, duke dridh parlamentin serb!

« Shaip Kamberi brani Presevsku Dolinu!.. » do te ishte ky titulli i ndonje skenari per ndonje film te ardhshëm nese realizohet ne Beograd, për shqiptaret e Luginës së Presheves rajoni me i diskriminuar dhe i varfur ne Evropë ne shtetin e pasardhesve te Miloshevicit, Aleksander Vucicit dhe Ivica Dacicit, shkruan gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Shaip Kamberi mbron Luginën e Preshevës si Vallteri dje me pushke Sarajevën, deputeti shqiptar sot Preshven me fakte ne parlamentin e Serbise ne sy te Dacicit dhe 5 milionë serbëve në Serbi! Thame vetem pesë milionë meqë aq jane edhe pse Serbia zyrtarisht ka mbi 6 milionë banore, hiq shqiptaret e Lugines se Presheves dhe ata në Sanxhak dhe Beograd, aty jetojnë edhe 17 minoritete tjera, ka raportuar gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Kamberi: Demokracia në Serbi është me keq sesa në kohën e diktatorit dhe kriminelit Slobodan Miloseviq dhe fytyra e vërtetë e Serbisë është kjo

Deputeti Shaip Kamberi, ka “dridhur” themelet e Kuvendit të Serbisë. Fjalimi i tij ka bërë bujë të madhe në mediat shqiptare, por edhe ato serbe. Ai në fjalimin e mbajtur sot në Beograd, ku po votohet për Qeverinë e re, ka akuzuar pushtetin në krye me Aleksandar Vuçiqin se nuk dallon me atë të Slobodan Milosheviqit, pastaj ka kujtuar krimet serbe në Kosovë e shumë padrejtësi tjera ndaj shqiptarëve ne Medvegje, Bujanoc dhe Presheve! Deputeti shqiptar n’midis Beogradit e dridh Serbine ne Kuvend: Parlament të tillë s’e prodhoi as Millosheviqi. Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka deklaruar se as presidenti serb Aleksandar Vuçiq e as kryetari i Kuvendit, Ivica Daçiq nuk mund t’ia ndalin fjalën atij në Parlamentin e Serbisë. Kamberi ka pasur sot një fjalim të ashpër në legjislativin serb dhe reagimet e menjëhershme i ka marrë nga Vuçiq e Daçiq. Ai në fjalën e tij para deputetëve ka thënë se demokracia në Serbi është me keq sesa në kohën e diktatorit dhe kriminelit Slobodan Miloseviq dhe fytyra e vërtetë e Serbisë është kjo.

« Demokracia në Serbi është me keq sesa në kohën e diktatorit dhe kriminelit Slobodan Miloseviq dhe fytyra e vërtetë e Serbisë është kjo… » ka then z.Kamberi para depueteteve serbe duke shtuar se nuj del bir nane, e as Daçiqi e as Vuçiqi mund të ma ndalin fjalën në parlamentin e Serbisë! “Me një fjalim timin u tregua e vërteta e demokracisë në Serbisë dhe krimet që ata i kanë bërë në ish Jugosllavi, respektivisht në Kosovë. Dhe sot u tregua fytyra e vërtetë e Serbisë dhe brishtësia e demokracisë”, ka thënë Kamberi. Sipas tij, edhe në parlamentin e Serbisë ekziston fryma imponuese dhe totalitare, sipas tij edhe kjo qeveri e tanishme nuk do të përmbush vendimet për Luginën e Preshevës.

Kete deputeti shqiptar nga Bujanoca e deshmoi ne paralmentin serbe duke thënë se « janë tri marrëveshje që shqiptarët i kanë nënshkruar me qeveritë serbe që nga viti 2001, por asnjë nuk është zbatuar. »

Politika diskriminuese serbe, si dikur (para vitit 1999) në Kosovë,  ka bërë qe nga Lugina e Presheves viteve te fundit te largohen mbi 20 mije shqiptare disa në Kosovë e pjesa dërmuese ne Zvicër, Gjermani, Belgjike e vende tjera të BE-së deri në Amerikë.

Fjalimi i djeshëm i deputetit Kamberi që kaherë nuk ishte dëgjuar në ballkan nga goja e liderëve shqiptare, për Qeverinë e re/vjetër serbe dhe për qasjen e tyre diskriminuese ndaj shqiptareve ne Luginen e Presheves ka zgjuar nga gjumi mbi 200.000 shqiptare ne Serbi, jo vetem ata, por edhe Prishtinen dhe Tiranen zyrtare qe deri tani ishin lojale ndaj Beogradit ne raport me diskriminimin dhe problemet e shqiptareve në këtë vend diktatorial te vetëm në Evropë!

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...