16.4 C
Berne
jeudi 23/03/2023

DASH e kritikon Serbine per 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐫𝐢𝐦𝐢𝐧𝐢𝐦 ne 𝐋𝐮𝐠𝐢𝐧𝐞̈n e 𝐏𝐫𝐞𝐬𝐡𝐞𝐯𝐞̈𝐬. Lideret shqiptare merren me vetveten e jo me Beogradin?!

Berne, 13 prill -DASH ne raportin mbi gjendjen globale të të drejtave të njeriut për vitin 2021, në seksionin për Serbine ka shprehur shqetesime edhe per situaten shqiptarëve etnik ne Luginen e Preshevës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas Steit Departamentit amerikan “subjekt i diskriminimit dhe papunësisë disproporcionale”, si dhe që pasivizimi i vendbanimeve të shumë shqiptarëve të Luginës së Preshevës ka “rezultuar në humbjen e dokumenteve personale dhe qasjen e tyre në shërbimet shëndetësore, arsimore dhe sociale”.

Për më tepër, raporti shënjestron qartësisht Ministrin e Brendshëm të Republikës së Serbisë, Aleksandar Vulin, për “vazhdimin e përdorimit publik të termit poshtërues për shqiptarët”.

Raporti ngrit po ashtu çështjet e kufizimeve në lirinë e shprehjes dhe mediave, presionin politik mbi gjyqësorin, akte të shumta të korrupsionit të rëndë në qeveri.

Republika e Serbisë vazhdon të karakterizohet si një regjim hibrid dhe një vend në të cilin vazhdon të përkeqësohen gjendja e lirive themelore dhe institucioneve demokratike.

Duke iu referuar raportit të Komisionit Evropian të vitit 2021, raporti i Departamentit të Shtetit Amerikan konfirmon rezultate të dobëta nga ana e Serbisë edhe në dënimin e krimeve të luftës.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...