3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Dikur i dënuar nga Milloshevic, sot Kryeministër. Kurti nga burgu i Serbisë kishte paralajmeruar: Pamvarësia e Kosoves është e pashmangshme!

Bernë, 3 qershor -Dikur i dënuar nga Millosheviqi, sot Kryeminister i Kosovës (Nekada Miloševićev osuđenik, danas premijer Kosova) me ket titull sot ka shkruar gazeta e njohur Danas, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kryeministri i sotëm i Kosovës, Albin Kurti, u dënua dy vjet më parë me disa vjet burg për shkeljen e integritetit territorial të Jugosllavisë FR dhe vuajti një pjesë të vogël të saj në Prishtinë, Lipjan, Pozarevac dhe Cuprija, dhe dha një intervistë për Danas para DOS Qeveria e liroi atë, së bashku me “të burgosurit politikë të regjimit të Sllobodan Millosheviçit”.

Albin Kurti nga burgu i Serbise: Pamvarësia e Kosoves është e pashmangshme! (Mislim da je nezavisnost Kosova neizbežna)

“Unë mendoj se pavarësia e Kosovës është e pashmangshme, por kjo varet nga puna dhe angazhimi ynë sa shpejt do të arrihet. Mendoj se ne shqiptarët duhet të shkëputemi nga mentaliteti dhe vetëdija se jemi të pafuqishëm njëherë e përgjithmonë. Çdo njeri është i fuqishëm, ai vetëm duhet të gërmojë dhe zbulojë forcat e tij dhe t’i drejtojë ato drejt qëllimit të interesave njerëzore kombëtare dhe të përgjithshme… Pavarësia e Kosovës nuk është qëllimi i vetëm, pavarësia e Kosovës është një mjet i integrimit në Evropë. Kur flas me miqtë e mi në dhomën e burgut, shpesh them se kam nevojë për pavarësi sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që ta shes atë sa më shpejt që të jetë e mundur. Nga ai aspekt, unë nuk jam për pavarësinë e shqiptarëve, por për pavarësinë e Kosovës, sepse pavarësia e kombeve është një koncept i vjetëruar në Evropën e sotme, ” tha udhëheqësi 26-vjeçar i Unionit të Pavarur të Studentëve të Universiteti i Prishtinës. 15 vjet burg për krimin e “afër terrorizmit”..”  citon gazeta serbe Danas, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch

Organizatori i njohur i demonstratave paqësore kundër regjimit të Sllobodan Millosheviçit dhe sekretari i përfaqësuesit politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Demaci, gjithashtu u pyet se si duhet të duket qëndrimi i shqiptarëve ndaj serbëve dhe joshqiptarëve të tjerë në Kosovë pasi policia dhe ushtria serbe u tërhoqën nga ai territor.

Arkivi dixhital i plotë i të gjitha botimeve të Danas nga viti 1997 deri më sot është në dispozicion të anëtarëve të Klubit të Lexuesve të Danas në portalin klub.danas.rs.
“Nëse është e vërtetë që serbët kryen gjenocid dhe krime ndërsa ishin në Kosovë, nuk do të thotë se dikush tani ka të drejtë të hakmerret ndaj një serb në mënyrë arbitrare, duke mos ditur nëse ai është i përfshirë në krime apo jo. Por, edhe nëse ai e di që ka marrë pjesë në krime, atëherë autoritetet gjyqësore duhet të vendosin për atë, dhe mos ta lejojnë atë të marrë drejtësinë në duart e tij duke marrë një armë dhe duke vrarë atje ku ai arrin dhe kur arrin. Sepse, kjo nuk është mënyra për të ndërtuar një shtet, nuk është se si të ndërtojmë një shoqëri demokratike, me një vetëdije dhe mentalitet të tillë nuk mund të integrohemi në Evropë. Pra, fajësia për krimet e kryera në Kosovë duhet të jetë e individualizuar. Me këtë rast, unë mendoj se ne në Kosovë kemi nevojë për një Simon Wiesenthal, për një njeri të tillë që do të gjuajë për krime lufte, ata që kryen spastrim etnik, masakra, gjenocid, dhe që ata të sillen para drejtësisë dhe të dënohen ashtu siç e meritojnë … Të gjithë komunitetet e tjera nacionale që jetojnë në Kosovë duhet të trajtohen sipas standardeve dhe rregulloreve më të larta evropiane… Ne shqiptarët jemi trajtuar prej kohësh si qytetarë të klasit të dytë dhe nuk mund ta vazhdojmë logjikën e tyre tani… ”

Udhëheqësi i mëvonshëm i lëvizjes politike Vetëvendosja, një kundërshtar i negociatave midis autoriteteve të Prishtinës dhe Beogradit ndërsa ishte në opozitë, një avokat i një referendumi mbi statusin e shtetit dhe marrëveshjeve të drejtpërdrejta midis shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve, një organizator i bllokadës së kalimi kufitar Merdare, një kundërshtar i marrëveshjes së Brukselit. sepse “vetë akti i pranimit të një mbrojtësi është njohja e atyre organeve, gjykata dhe shteti që më gjykon mua, dhe unë nuk njoh Serbinë apo Jugosllavinë, vetëm Republikën të Kosovës, qytetar i së cilës jam ”.

Ai nuk e konsideroi ndryshimin e regjimit në vitin 2000 si një përmirësim thelbësor për bashkatdhetarët e tij.

“Nëse do të kisha një vizion për të ndryshuar atë regjim, nuk do të kisha iluzione për ndryshimin e përmbajtjes së këtij regjimi. Ne i ndryshojmë pasojat, ndërsa shkaku mbetet. Dhe dihet që shkaku është hegjemonia e Madhe Serbe. Ai është një gjenerator që prodhon regjime hegjemoniste serbe që ndonjëherë kanë elementë të fashizmit, siç është regjimi i Sllobodan Millosheviçit “.

Che Guevara i Kosovës, siç u thirr në mediat perëndimore, kishte një qëndrim kritik ndaj bashkësisë ndërkombëtare, përkatësisht përfaqësuesve të tij në Kosovë.

Në nivele të ndryshme, madje edhe në kontekstin e mizorive të shumta të kryera kundër serbëve të Kosovës dhe joshqiptarëve të tjerë pas largimit të Ministrisë së Brendshme Serbe dhe JNA në 1999.

“Asnjë krim nuk vjetërohet. Çdo krim është i keq, është i dëmshëm në vetvete, pa marrë parasysh rrethanat dhe kohën kur ka ndodhur. Por problemi kryesor është në përgjegjësinë më të madhe të atyre që kanë kompetenca më të mëdha, përkatësisht UNMIK dhe KFOR. Unë mendoj se veprimi i KFOR-it dhe UNMIK-ut ishte i gabuar sepse ata nuk i transferuan ato kompetenca te popullata lokale shqiptare, e cila, jam shumë i bindur, do ta ndalonte atë krim me një efikasitet më të madh dhe nuk do ta lejonte atë të arrinte shkallën që ka sot . Nuk duhet të krijohet përshtypja se ky është krim i organizuar. Ekziston mundësia që kjo të jetë një formë e krimit të përgjithshëm, por unë mendoj se të gjitha krimet që ndodhën në Kosovë pas 12 qershorit 1999 ishin rezultat i indinjatës personale dhe revoltës së individëve ”.

Njëzet vjet më vonë, pas 15 vitesh burg, një nga pak politikanët e rangut të lartë të Kosovës pa një të kaluar lufte është dënuar me burg nga autoritetet e tij për pengimin e parlamentit (hedhjen e gazit lotsjellës ndërsa merrte disa vendime, të tilla si ratifikimi i Marrëveshjes për Bashkimin e Komunave Serbe) .Kosovë dhe tërheq lëvizjet që hasin (mos) aprovimin e popullatës lokale, Beogradin dhe të ashtuquajturat. faktorët e huaj. Si një fjalim i fundit publik, në një letër, abatit të manastirit Visoki Decani, Sava Janjic.

“Qeveria jonë është e interesuar të mbrojë të gjithë trashëgiminë kulturore të Kosovës.” Diversiteti kulturor i vendit tonë është garancia më e fortë e paqes së qëndrueshme. Si Kryeministër i Kosovës, unë do të kujdesem për të gjitha monumentet tona, veçanërisht për kishat dhe manastiret Ortodokse. “E gjithë prona e trashëgimisë së pasur kulturore të Kosovës, pa përjashtim, është një burim krenarie, identiteti dhe edukimi për vendin dhe shtetin tonë”, tha i diplomuari i Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike në krye të ekzekutivit të Kosovës, duke shprehur një dëshirë për të vizituar një nga manastiret më të rëndësishëm mesjetarë serbë.

Pasoi reagimi i dioqezës së Kishës Ortodokse Serbe, në juridiksionin e së cilës ndërtesa është përfshirë në Trashëgiminë Kulturore Botërore të UNESCO-s, në formën e një deklarate drejtuar udhëheqësit 46-vjeçar të “partisë së majtë-nacionaliste” , siç përshkruan agjencia gjermane DPA fituesin bindës të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të këtij viti.

“Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit mban qëndrimin e saj të deklaruar më parë qartë se nëse institucionet shqiptare të Kosovës dëshirojnë të tregojnë një minimum të vullnetit të mirë për të respektuar të drejtat fetare të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë dhe Metohi, ata janë të detyruar të respektojnë plotësisht 2016 vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. “pronë. Ky vendim është injoruar vazhdimisht për pesë vjet, megjithë kërkesat për zbatimin e tij nga manastiret dhe përfaqësuesit ndërkombëtarë. Për më tepër, Ministri i Planifikimit Hapësinor publikisht refuzoi vendimin e Komisionit për Zona të Veçanta të Mbrojtura nga nëntori i vitit 2020 për ndërtimin e një bajpasi përreth zonës së mbrojtur të manastirit ”.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...