12.9 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Crnogorcevic mbetet jashte. Trajnerja e kombetares zvicerane: Nje shans e mire për Riola Xhemailin

Berne, 5 gusht -Ne Zvicer, nuk shkelqejne  vetem meshkujt shqiptare ne futboll ne ekipet zbicerane, por edhe femrat sikur Riola Xhemaili, Mimoza Hamidi apo Viola Daki. Pas largimit te Crnogorcevic, trajnerja e Kombëtares Inka Grings duke lavdrruar Riola Xhemailin, ka publikuar skuadrën e saj të parë pas Kupës së Botës. Me këta lojtarë ajo nis në Ligën e Kombeve të sapoformuar, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vetëm pak javë pas Kupës së Botës të hidhur kundër Spanjës, tashmë është koha që Nati dhe Inka Grings të lëvizin sërish bashkë. Liga e Kombeve të Grave të sapokrijuar fillon në fund të shtatorit.

Zvicra e bën këtë në krahasim me skuadrën e Kupës së Botës me gjashtë ndryshime. Bie në sy mungesa e Ana Maria Crnogorcevic. Sulmuesi i Barcelonës u tha disa ditë më parë se ajo duhej të gjente një klub të ri.

Tani ajo nuk merr as ekip kombëtar. Ashtu si me pesë të tjerët që janë të zhdukur, Grings tha se i foli asaj për këtë dhe i shpjegoi se nuk ishte çështje uljeje në detyrë. Lista është vetëm një fotografi.

Befas, Grings po lavdëron sërish Xhemailin
“Kam folur me të për më shumë se gjysmë ore. Nuk është një situatë e lehtë për të, por ajo është shumë e vështirë”, thotë Grings, citon Blick.ch

Fakti që nuk është Crnogorcevic nuk ka të bëjë fare me cilësitë e tyre futbollistike. « Ne i japim asaj kohë për të gjetur një klub të ri dhe në mënyrë që ajo të vendoset atje shpejt. »

Pasi çuditërisht nuk u nominua për Botërorin, Riola Xhemaili është rikthyer në skuadër. “Ajo ka përfunduar një përgatitje shumë të mirë dhe unë jam i lumtur t’i jap një tjetër shans”, shpjegon Grings.

Në fund të fundit, 20-vjeçari nga Solothurni është një lojtar shumë i rëndësishëm për kombëtaren.

Para Kupës së Botës, Grings foli për Xhemailin me një ton krejtësisht të ndryshëm. Ndonëse mos nominimin nuk donte ta shihte si mësim.

Megjithatë, ajo tha për mesfushorin: “Ajo është një lojtar i rëndësishëm për të ardhmen. Por ajo duhet të investojë më shumë. Shpresoj që e gjithë kjo të shkaktojë një proces tek ajo. Nuk mund të ketë motivim më të madh se EM në shtëpi në dy vjet. »

Zvicra nis kundër Italisë
Në premierën e Ligës së Kombeve, Zvicra takohet me Suedinë, Spanjën dhe Italinë. Çdo ekip luan me çdo kundërshtar një herë në shtëpi dhe një herë jashtë. Fituesit e katër grupeve në Ligën A do të luajnë në Final Four në shkurt, me dy finalistët që kualifikohen për Olimpiadën e Parisit. Vendet e treta në çdo grup luajnë një playoff për të qëndruar lart, fundi i tabelës zbret në ligën B. Në total marrin pjesë 51 kombe, të ndara në tre liga.

Ndeshja e parë për Nati është më 22 shtator në Kybunpark kundër Italisë. Katër ditë më vonë, Zvicra më pas bën një paraqitje mysafire në Spanjë. Krahas fitimit të Kupës së Botës, skandali i puthjeve që rrethon Luis Rubiales është ende kryefjalë në gadishullin Iberik. Grings gjen fjalë të qarta: “Është dramatike dhe shumë e trishtueshme që titulli i botës është lënë në hije nga një incident i tillë”.

Derniers articles