12.3 C
Berne
lundi 27/05/2024

Zvicra nga sot ven në listë të « vendeve të rrezikuara » Kosovën, Shqipërinë, Maqedonine Ver. dhe Serbinë

Bernë, 22 mars -Zvicra nuk ka vendosur për lirim të masave anti-COVID pavarësisht parashikimeve, si pasojë e rritjes së rasteve pozitive. Ky shtet po ashtu ka futur në listë edhe disa vende te ballkanit, ne em,sine ytre edhe Kodsova e Shqiperia,  banorët e të cilave për të hyrë në Zvicër duhet të kene testin negativ ose t’i nenshktrohen karantines prej nje jave, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në mbledhjen e saj te sotme Këshilli Federal vendosi të rrisë rrethin e takimeve me familjen dhe miqtë brenda nga pesë në dhjetë persona. Këshilli Federal sakrifikon tarracat për të shpëtuar Pashkën. Nga e henja e ardhshme mund të takojmë dhjetë shtëpi me miqtë ose familjen. Sidoqoftë, hapja e tarracave shtyhet. Vendimet e radhës priten në 14 Prill

Ndërkaq shtetet e tjera përveç Kosovës që janë futur në listë për karantinim që nga 22 marsi janë: Belgjika, Bullgaria, Polonia, Rumania, Hungaria dhe Qipro. Ndërkohë shtetet evropiane që vazhdojnë të mbesin në listë janë: Britania e Madhe, Suedia, Lituania, Letonia, Luksemburgu, Holanda, Sllovenia, Republika Çeke, Kroacia, Serbia, Sllovenia, Sllovakia, Maqedoninë e Veriut, Mali i Zi, San Marino, Monako, Shqipëria dhe Andorra.

Kushdo që hyn në Zvicër nga vendet e vendosura në listë, duhet të ketë një test negativ PCR që nuk është më i vjetër se tre ditë dhe më pas t’i nënshtrohet në karantinë për dhjetë ditë.

Karantina mund të përfundojë nga dita e shtatë, nëse rezultati i testit të shpejtë antigen ose testi PCR është negativ.

Derniers articles