15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

COVID-19 ne Zvicer: 6,523 raste të reja 72 orët e fundit me 112 vdekje

Bernë, 11 janar -Tre ditet e fundit 249 persona janë shtruar në spital dhe janë kryer 55,026 teste. 6,523 njerëz të rinj testuan pozitivisht, 249 shtrime shtesë në spital dhe 112 vdekje të reja të regjistruara në Zvicër: i tillë është vlerësimi për tre ditët e fundit i komunikuar sot nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP), transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Në 72 orët e fundit, janë kryer 55,026 teste, kështu që shkalla e pozitivitetit të testit është 11,85. Tani ka 521 raste për 100,000 banorë gjatë katërmbëdhjetë ditëve të fundit. Sa i përket shkallës së riprodhimit (R), këtë fundjavë ajo kapërceu pragun e 1 (me 1.2) dhe tani qëndron në 1. Në total, që nga fillimi i pandemisë, Zvicra tani ka numëruar 7,695 vdekje, 20,036 shtrime në spital si dhe 484,506 njerëz të testuar pozitivisht për koronavirusin. Krahasuar me fqinjët tanë, shkalla e incidencës në Zvicër mbetet e lartë, me 521 raste për 100,000 banorë. Sipas të dhënave të OBSH-së, tani është 332 në Francë, 362 në Itali, 321 në Gjermani dhe 332 në Austri.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...