1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

COVID-19 ne Zvicër: Këshilli Federal thotë se nuk nevojiten masa të mëtejshme

Bernë, 18 nentor -Pas rritjes së fundit të rasteve me koronavirus dhe shtrimeve në spital, Alain Berset mbajti një konferencë për shtyp këtë të mërkurë në mesditë. Sipas qeverisë, masat e reja nuk janë të nevojshme për momentin për të shmangur mbingarkimin e spitaleve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shifrat e fundit te cornavirus-it ne Zvcier: 6017 raste, 69 shtrime në spital, 9 viktima

Numri i rasteve me koronavirus po rritet rrezikshëm në Zvicër. Një rritje prej 44% ka ndodhur midis të mërkurës së kaluar (4,150 raste) dhe dje (5,981 raste). Të shtruarat në spital janë pothuajse dyfishuar.

Zyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Blick vazhdimisht përmbledh shifrat e autoriteteve në treguesin e statistikave.

Megjithatë, ato mbeten më të ulëta se ato të regjistruara në fund të gushtit. Në këtë kuadër, Alain Berset sot pasdite ka mbajtur një konferencë për media për gjendjen shëndetësore të Zvicrës. Ai pranoi se kontaminimet dhe numri i shtrimeve në spital po rriteshin, por siguroi se këto shifra po rriteshin ngadalë.

Prandaj, Konfederata dhe kantonet janë të bindura se nuk ka masa të reja për t’u marrë për momentin. Sipas vlerësimeve aktuale, nëse të gjithë respektojnë masat paraprake në fuqi – maska, higjiena e duarve, distanca, testet, vaksinat – kjo do të jetë e mjaftueshme për të shmangur mbingarkimin e spitaleve.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...