2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

COVID-19/ Reportes sans Fronitieres kritikon Rusinë, Kinen, Kosovën dhe Ameriken e Trumpit për pengesat ndaj gazetarëve gjatë pandemisë

Bernë, 6 dhjetor -Pothuajse gjysma e vendeve anëtare të KB kanë penguar lirinë e shtypit mes pandemisë Që nga fillimi i pandemisë Covid-19, Reporterët pa Kufij (RSF) ka dokumentuar shkelje të së drejtës për të informuar në 90 nga 193 vendet anëtare të Kombeve të Bashkuara, njfton gazeta zvcerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » duke ju referuar një raporti të Reportes sans Fronitieres ne Bruksel. 

RSF u bën thirrje shteteve të ndalojnë « fajësimin e lajmëtarit » dhe të marrin masa për të mbrojtur lirinë e shtypit dhe për të lejuar gazetarët të japin informacion të besueshëm. Qoftë në superfuqitë botërore – më kryesorja midis të cilave Kina, Rusia, India … apo edhe në vendet e vogla të tilla si Kosova, arkipelagu i Komoreve ose mbretëria e Eswatini, RSF ka identifikuar dhe dokumentuan pengesa të shumta për lirinë e shtypit të lidhura me mbulimin e krizës shëndetësore.

Në përgjithësi, 47% e vendeve anëtare të KB nuk e respektuan të drejtën për informacion. Kjo përqindje nuk përfshin gazetarë tajvanezë, të cilët u përjashtuan nga njoftimet për shtyp të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nën presionin e Kinës, me pretekstin se territori nuk është anëtar i KB.

Asnjë rajon i botës nuk i është kursyer tundimit për të kufizuar ose kontrolluar informacionin në lidhje me krizën shëndetësore. Me 32 vende të prekura, Afrika është deri tani kontinenti më i prekur. Në këtë pjesë të botës, Irani ka numrin më të lartë të shkeljeve: përhapja e sëmundjes është shoqëruar me rritjen e shtypjes së gazetarëve të pavarur.

Të paktën 28 ​​prej tyre janë thirrur nga autoritetet, janë paditur ose arrestuar që nga fillimi i pandemisë. Abuzimet më të këqija nuk kanë ndodhur vetëm në vendet e vendosura më keq në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit. Incidentet kanë ndodhur në 7 vende evropiane (përfshirë 6 në BE), ku situata e lirisë së shtypit zakonisht konsiderohet e mirë ose disi e mirë.

Në Afrikë, katër nga vendet e anketuara janë gjithashtu në krye të Renditjes së RSF. Midis tyre, Gana (i 30-ti), ku një korrespondent i Deutsche Welle Afrikës u sulmua dhe u godit nga një anëtar i forcave të armatosura ndërsa raportonte për efektivitetin e kontrollit. « Particularlyshtë veçanërisht shqetësuese të theksohet se nën pretekstin e një krize shëndetësore, sulmet ndaj së drejtës për informim janë rritur dhe përhapur në të gjithë botën, duke përfshirë edhe në vendet që konsiderohen si modele demokratike, » thotë sekretari i përgjithshëm i RSF Christophe Deloire.

Në vend që të ‘fajësojmë mesazhin’, siç shpreh keqardhjen e Komisionerit të Lartë të KB për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, shtetet duhet të bëjnë gjithçka për ta mbrojtur atë dhe për ta lejuar atë të sigurojë informacion të besueshëm. Një parakusht thelbësor për të luftuar kundër dezinformimit që përkeqëson krizën në vend që ta ndalojë atë.“

Gjetja është edhe më shqetësuese pasi në disa raste, janë vetë krerët e shteteve që janë në origjinë të sulmeve ndaj lirisë së shtypit. Në Shtetet e Bashkuara, që nga fillimi i krizës shëndetësore, Presidenti Donald Trump ka sulmuar të paktën tetë gazetarë gjatë njoftimeve të tij të përditshme për shtyp.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...