3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Coronavirusi ne Zvicer: 11,070 raste të reja, 33 të vdekur 149 persona janë shtruar në spital në 24 orët e fundit

Bernë, 16 dhejtor – Shkalla e riprodhimit (R) është 1.11. 11,070 persona të rinj rezultuan pozitivë, 149 shtrime në spital dhe 33 vdekje u regjistruan në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sipas raportit të publikuar sot nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) për pandemin, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në 24 orët e fundit janë kryer 75335 teste dhe përqindja pozitive për testet PCR është 19.4% (8.3% për testet e shpejta antigjenike). Shkalla e zënies së njësive të kujdesit intensiv është 80.4%, 34.5% janë pacientë me Covid, 45.9% janë jo-Covid. Tani ka 1,420 raste për 100,000 banorë gjatë katërmbëdhjetë ditëve të fundit. Sa i përket shkallës së riprodhimit (R) të postuar sot nga OFSP, ajo është 1.11.

Në Zvicrën frëngjisht-folëse është 1,09 në Jura, 1,1 në Valais, 1,11 në Fribourg, 1,2 në Gjenevë, 1,23 në kantonin Vaud dhe 1,25 në Neuchâtel. Në total, që nga fillimi i pandemisë, Zvicra tani ka numëruar 11,550 vdekje, 37,624 shtrime në spital dhe 1,165,767 persona që kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Me 1,420 raste për 100,000 banorë (1,349 të enjten e kaluar), shkalla e incidencës gjatë katërmbëdhjetë ditëve në Zvicër është më e lartë se ajo e Italisë (386), Austrisë (848) dhe Gjermanisë (853) dhe Francës (978), sipas shifrave të OBSH-së. 66.6% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar (75.79% e 12 vjeç e lart) dhe 1.72% është pjesërisht.

Në kantonet frëngjishtfolëse, këto përqindje janë 69,48% e të vaksinuarve plotësisht (3,1% pjesërisht) në Neuchâtel, 68,36% (1,1%) në kantonin Vaud, 67,39% (1, 4%) në Friburg, 67,27% (2,2). %) në Gjenevë, 63.67% (4.6%) në Valais dhe 62.26% (3.5%) në Jura. 15.37% e popullsisë mori një dozë përforcuese. Kjo përqindje është 52.28% në mesin e atyre 65 vjeç e lart. Numri i rasteve në një javë ka ngecur Sipas raportit javor të OFSP, gjatë javës së 49-të, nga 6 deri më 12 dhjetor, numri i rasteve ngeci sërish, duke rënë nga 63,690 në 64,517 (+ 1%). E njëjta gjë vlen edhe për numrin e testeve që u rrit me 2.5% (424,442 kundrejt 414,018 një javë më parë).

Përqindja e testeve pozitive ra nga 19.2% javën e kaluar në 19.6% për PCR dhe mbeti në 8.3% për testet e shpejta. Numri i shtrimeve në spital, megjithatë, vazhdoi të rritet në 688 nga 538 një javë më parë në të njëjtën kohë. Po rritet edhe numri mesatar javor i pacientëve me infeksion SARS-CoV-2 në njësinë e terapisë intensive, nga 238 në 273. Shtrime në spital ka në të gjitha grupmoshat.

Shkalla e shtrimit në spital është më e madhe se 1 në të gjitha grupmoshat nga 20 vjeç dhe vazhdon të rritet me moshën, duke arritur në 38.7 për 100,000 banorë në mesin e moshës 80 vjeç e lart. Mosha mesatare e personave të shtruar në spital ka rënë nën 70 në 68 vjeç. Vdekjet në rritje Është rritur edhe numri i vdekjeve, me 158 kundrejt 125 një javë më parë në të njëjtën kohë. Vdekjet janë të pikëlluara në të gjitha grupmoshat nga 40 vjeç, shumica dërrmuese (110) në mesin e atyre 80 vjeç e lart.

Mosha mesatare e atyre që vdiqën këtë javë është 85 vjeç. Që nga 27 janari 2021 janë deklaruar 9875 shtrime me informacion mbi statusin e vaksinimit. 7677 persona të shtruar në spital nuk janë vaksinuar, 262 janë pjesërisht dhe 1936 janë plotësisht. Për të njëjtën periudhë, 1,635 vdekje të lidhura me infeksionin SARS-CoV-2 u raportuan me informacion mbi statusin e vaksinimit.

Nga ata që vdiqën, 1122 ishin të pavaksinuar, 87 pjesërisht dhe 426 plotësisht. Së fundi, shkalla e incidencës u rrit pak, nga 731.3 raste për 100,000 banorë javën e kaluar në 740.8. Ai ndryshon midis 362 në Ticino dhe 1323 në Obwalden dhe Thurgau. Kjo normë u rrit në të gjitha kantonet frëngjisht-folëse, me përjashtim të Jura, ku u rrit në 864.2 (kundër 1041.9 javën e kaluar). Është 611.7 (482.1) në Neuchâtel, 626.4 (591.7) në Valais, 685.1 (664.8) në Fribourg, 779.1 (680.8) në kantonin e Vaud dhe 915 (811.9) në Gjenevë.

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...